• سایپا 36286000-031| پارس خودرو 36251360-031| مدیران خودرو 36242424-031

ام وی ام X55 با چه خودروهایی در بازار ایران رقابت می کند؟

ام وی ام X55 با چه خودروهایی در بازار ایران رقابت می کند؟

ام وی ام X55 با چه خودروهایی در بازار ایران رقابت می کند؟ 768 434 nilicars

ام وی ام X55 با چه خودروهایی در بازار ایران رقابت می کند؟ شرکت «مدیران خودرو» به تازگی کراس اوور تک دیفرانسیل جدیدی را به بازار کشور معرفی کرده است. «ام وی ام X55» که در بازار جهانی با نام «چری تیگو ۴» یا «تیگو ۵X» شناخته می شود، قرار است تا از ماه دیگر تردد خود را در جاده های ایران آغاز کند. در حال حاضر نمونه هایی از این خودرو تولید شده و با قیمت کمتر از ۳۶۸ میلیون تومان به فروش می رسد.

ام وی ام X55 با چه خودروهایی در بازار ایران رقابت می کند؟

به گزارش سرزمین خودرو نیلی؛ در سال های قبل مدیران خودرو حتی هنگام عرضه محصولات جدیدش، پیش فروش ها و فروش های قطعی خود را با شرایط اقساطی و اعتباری اعلام می کرد. همین مسئله باعث می شد که خودروهای ام وی ام و چری در رقابت با سایر خودروها، برگ برنده ای به نام «تسهیل در خرید» را داشته باشند. اما با توجه به مشکلات موجود اقتصادی و اختلال های ایجاد شده در صنعت خودرو، مدیران خودرو در عرضه محصولات جدید کمتر به سراغ اعلام شرایط فروش اقساطی می رود و هم اکنون، ام وی ام X55 را تنها به صورت نقدی به فروش می رساند. همین مسئله باعث شده تا X55 نیز برتری به نام بحث تسهیل در خرید نداشته باشد و تنها در بعد محصول امکان رقابت با سایر خودروهای موجود در بازار را داشته باشد.

در این بخش قرار است تا مقایسه ای میان محصول جدید مدیران خودرو با ۵ کراس اوور دیگر داشته باشیم. نکته مشترک میان ام وی ام X55 و رقبای یاده شده صفر کیلومتر این است که در بحث عملکرد سیستم تهویه و توانمندی کولر، هیچ کدام در وضعیت ایده آل قرار ندارند و وقتی به شبکه خدمات پس از فروششان نگاه می کنید، نمی توان سطح خدمات مشابه به خودروهای رایج داخلی از آن ها توقع داشت.

نگاهی به ام وی ام X55:

ام وی ام X55 به پیشرانه ۱٫۵ لیتری توربو ۱۴۷ اسب بخار با گشتاور ۲۱۰ نیوتن متر مجهز است. جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک دوکلاچه ساخت کمپانی «گتراک» توان این پیشرانه را به چرخ های جلو این کراس اوور چینی منتقل می کند. ۴ کیسه هوا، سیستم کنترل پایداری، سیستم کنترل شروع حرکت در سربالایی، ترمز پارک برقی، کروز کنترل، تریم داخلی چرم، سانروف، نمایشگر لمسی، ساعت هوشمند با قابلیت کنترل خودرو از راه دور، سیستم تهویه الکتریکی دستی، فرمان کمکی برقی، دوربین ۳۶۰ درجه، سنسور پارک عقب، صندلی راننده برقی، آینه تاشو برقی، استارت دکمه ای، بلوتوث، حالت رانندگی اقتصادی و اسپرت، سنسور فشار باد و دمای تایرها و… از جمله امکانات ام وی ام X55 است.
این کراس اوور چینی در دو نسخه اکسلنت و اکسلنت اسپرت به بازار عرضه می شود. X55 اکسلنت با ترکیب رنگ یک پارچه به فروش می رسد و X55 اکسلنت اسپرت با اختلاف دو میلیون تومان بیشتر، با سقف مشکی نیز در اختیار خریداران قرار می گیرد.

ام وی ام X55 یا چری تیگو ۵؟

از نگاه بسیاری از کارشناسان، ام وی ام X55 رقیب اصلی برادر خود در شرکت مدیران خودرو است. کراس اوور جدید نشان ام وی ام، با اختلاف حدود ۳۵ میلیون تومان بیشتر می توان با «چری تیگو ۵» رقابت کند.

بدیهی است با نگاهی به مشخصات X55، به این نکته می رسیم که در بحث فنی و برخی ویژگی ها، محصول جدید ام وی ام بالاتر از تیگو ۵ قرار می گیرد. چری تیگو ۵ تنها در بحث فروش اعتباری نسبت به ام وی ام X55 برتری دارد و همچنین امکاناتی نظیر سیستم تهویه دوگانه، سنسور پارک جلو و گرمکن صندلی های جلو تنها در تیگو ۵ دیده می شود و در X55 وجود ندارد. اما از طرفی وجود ساعت هوشمند با قابلیت کنترل خودرو، دوربین ۳۶۰ درجه، ترمز پارک برقی و… فناوری به روزتر ام وی ام X55 را نسبت به تیگو ۵ نشان می دهد.

در بحث ایمنی هم سبک جدید اتصال لایه های فلزی در X55 دیده می شود و از سویی پیشرانه این خودرو به مراتب شتاب بهتری را نسبت به پیشرانه دو لیتری ۱۳۸ اسب بخار تیگو ۵ در اختیار راننده قرار می دهد. جعبه دنده ام وی ام X55 به خاطر داشتن تعویض دنده طبیعی، تا حدی زیادی حس رانندگی بهتری را نسبت به جعبه دنده CVT چری تیگو ۵ ایجاد می کند و از سویی می توان سکوت بیشتر و مصرف سوخت کمتری را در X55 احساس نمود.

در نهایت می توان نتیجه گرفت که برای مشتریان خرید نقدی، به صرفه تر است تا با پرداخت حدود ۳۵ تا ۴۲ میلیون تومان بیشتر به جای خرید چری تیگو ۵، ام وی ام X55 را انتخاب نمایند.

ام وی ام X55 یا چری تیگو ۷؟

قطعا «چری تیگو ۷» آپشنال قیمت به مراتب بالاتری را از ام وی ام X55 دارد. اما همچنان نمونه های صفر کیلومتر اکسلنت تیگو ۷ در بازار یافت می شود و می توان این خودرو را با قیمتی نزدیک به X55 خریداری کرد. البته که همچنان چری تیگو ۷ اکسلنت حدود ۲۰ میلیون تومان از کراس اوور جدید ام وی ام گرانتر است. در بحث فنی تفاوتی میان این خودرو وجود ندارد و دقیقا سامانه فنی مشابه به هم دارند. اما در بحث ایمنی، تیگو ۷ دو کیسه هوا بیشتر از X55 دارد (تیگو ۴ یا X55 بازار چین و روسیه مانند تیگو ۷ به ۶ کیسه هوا مجهز است) و به مراتب استانداردهای ایمنی بیشتری را پشت سر می گذارد.

همچنین سقف پانارومیک، گرمکن صندلی های جلو، سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه و کیفیت بهتر متریال در تیگو ۷، این خودرو را لوکستر و بالاتر از X55 نشان می دهد. با این وجود ام وی ام X55 با داشتن ترمز پارک برقی و ساعت هوشمند کنترل از راه دور می تواند جذابیت های دیگری را برای خریداران کراس اوورهای چینی داشته باشد. با توجه به متون تست منتشر شده از تیگو ۴ (یا همان چری ۵X)، ام وی ام X55 تا حدی پایداری و فرمان پذیری بهتری نسبت به چری تیگو ۷ دارد و برای همین می تواند رانندگی اسپرت تری را برای مالک خود ایجاد نماید.

اما در یک جمع بندی ساده می توان نتیجه گرفت که شاید خرید چری تیگو ۷ منطقی تر از کراس اوور جدید نشان ام وی ام باشد و حداقل بازار فروش کارکرده بهتری را نسبت به X55 برای مالکان داشته باشد.

ام وی ام X55 یا پژو ۲۰۰۸؟

«پژو ۲۰۰۸» تنها خودرویی است که می تواند از همین ابتدای مقایسه، برتری های قابل توجهی را نسبت به X55 داشته باشد. در ابتدا شاهد هستیم که بازار فروش ۲۰۰۸ به مراتب بهتر از هر خودروی چینی پرفروشی است و در بحث کیفیت در جایگاه برترین خودروی مونتاژی ایران قرار می گیرد. شبکه خدمات پس از فروش گسترده ایران خودرو و نشان محبوب تر پژو نسبت به چری و ام وی ام، نکاتی مهم است که می تواند هر فردی در انتخاب میان X55 و ۲۰۰۸ به سمت کراس اوور پژو بکشاند.

با اینکه بر روی کاغذ مشخصات فنی پژو ۲۰۰۸ و ام وی ام X55 به هم نزدیک است، اما به خاطر به کارگیری جعبه دنده AT در کراس اوور فرانسوی شاهد هستیم که استهلاک کمتر و دقت عمل بهتری را در ۲۰۰۸ نسبت به X55 شاهد هستیم. همچنین شتاب ۰ تا ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت پژو ۲۰۰۸ بیش از ۱٫۵ ثانیه بهتر از ام وی ام X55 است و از سویی به خاطر ساختار سیستم تعلیق و فرمان پذیری پژو، هنلدینگ و پایداری مناسبتری را در این کراس اوور فرانسوی مونتاژی نسبت به کراس اوور چینی شاهد هستیم.

در بحث ایمنی پژو ۲۰۰۸ با ۶ کیسه هوای موجود توانسته تا ۵ ستاره ایمنی Euro Ncap را دریافت کند. اما ام وی ام X55 با ۶ کیسه هوا (که در بازار ایران با ۴ کیسه هوا عرضه می شود) سطح ایمنی پایینتری را نسبت به ۲۰۰۸ دارد و تنها ۴ ستاره ایمنی را از موسسه CNCAP اخذ کرده است.

اما ام وی ام X55 در برخی بخش ها برتری های نسبت به پژو ۲۰۰۸ دارد. فضای کابین و بار کراس اوور جدید نشان ام وی ام به مراتب بهتر از پژو ۲۰۰۸ است. از سویی وجود امکاناتی نظیر سانروف، استارت دکمه ای، ساعت هوشمند با قابلیت کنترل از راه دور، ترمز پارک برقی، تریم داخلی چرم مصنوعی یکپارچه، دوربین ۳۶۰ درجه و… می تواند X55 را جذابتر از ۲۰۰۸ برای آپشن پسندان جلوه دهد. البته پژو ۲۰۰۸ نیز به امکاناتی نظیر سنسور باران، سیستم تهویه اتوماتیک دوگانه، محدود کننده سرعت، کیسه های هوای پرده ای و… مجهز است که در ام وی ام X55 دیده نمی شود.

در نهایت می توان گفت که اگر برایتان ایمنی، کیفیت، بازار فروش خوب، استهلاک کمتر، شتاب بهتر، هماهنگی پیشرانه بیشتر، خدمات پس از فروش گسترده تر و پایداری بیشتر اهمیت دارد بهتر است تا میان پژو ۲۰۰۸ و ام وی ام X55 به سراغ کراس اوور فرانسوی بروید و اگر به دنبال امکانات رفاهی بیشتر هستید، کراس اوور چینی را انتخاب نمایید.

ام وی ام X55 یا سانگ یانگ تیوولی؟

«سانگ یانگ تیوولی»، یکی از محبوب ترین کراس اوورهای جمع و جور بازار ایران است که با اصالت کره ای توانسته تا بازار خوبی را برای «رامک خودرو» فراهم سازد. با توجه به قیمت بازار آزاد تیوولی در یک ماه گذشته می توان این کراس اوور وارداتی را رقیب قیمتی و هم کلاس ام وی ام X55 دانست.

در بحث فنی کاملا مشخص است که پیشرانه ۱٫۵ لیتری توربو ۱۴۷ اسب بخار X55 توانایی بیشتر نسبت به پیشرانه ۱٫۶ لیتری ۱۲۸ اسب بخار تیوولی دارد و می تواند شتاب بهتری را نسبت به رقیب کره ای، در کراس اوور چینی مونتاژی تجربه کرد. اما به خاطر حضور جعبه دنده AT در کراس اوور جمع و جور سانگ یانگ، می توان رانندگی یک نواختتری نسبت به X55 تجربه کرد و از سویی استهلاک کمتری را در بحث جعبه دنده داشت.

کیفیت متریال به کار رفته در سانگ یانگ تیوولی تا حدی بهتر از ام وی ام X55 است و از سویی فضای کابین مشابهی را در اختیار سرنشینان قرار می دهد. اما در بحث امکانات رفاهی برتری با ام وی ام X55 است. زیرا تیوولی از داشتن امکاناتی نظیر دوربین ۳۶۰ درجه، ساعت هوشمند با قابلیت کنترل از راه دور خودرو، ترمز پارک برقی و… بی بهره است. از سویی این کراس اوور سانگ یانگ با داشتن گرمکن صندلی های جلو و چند ویژگی جزئی دیگر نسبت به X55 برتری دارد.

در خصوص خدمات پس از فروش باید گفت که شبکه مدیران خودرو گسترده تر از رامک خودرو است و می توان توقع داشت تا فرایند خدمات پس از فروش در مدیران خودرو تا حدی بهتر از رامک خودرو باشد. در بحث ایمنی، سانگ یانگ تیوولی با شش کیسه هوای ۱۰ نقطه ای توانسته تا ۴ ستاره Euro Ncap را در سال ۲۰۱۶ به دست آورد. با توجه به اعتبار بیشتر این موسسه اروپایی نسبت به CNCAP، می توان گفت که تیوولی موجود در بازار ایران از X55 4 ایربگ ایمنتر است.

تیوولی ترمزهای به مراتب قویتری را از X55 دارد و از سویی پایداری بیشتری در کراس اوور چینی نسبت به کراس اوور کره ای دیده می شود. بازار فروش بهتر تیوولی، یکی دیگر از مواردی است که محصول سانگ یانگ را از خودروی ام وی ام جلو می اندازد. همچنین با توجه به وجود برخی اطلاعات در خصوص فرایند تولید SKD تیوولی در ایران، می توان پیش بینی کرد که در آینده نزدیک با تحقق این اتفاق، این کراس اوور کره ای با قیمتی مناسبتر از نمونه وارداتی به بازار عرضه شود و ارزش خرید بالاتری نسبت به X55 را به خود اختصاص دهد.

ام وی ام X55 یا رنو داستر دو دیفرانسیل؟

«رنو داستر» (داچیا داستر) خودرویی است که به صورت وارداتی و از جانب «نگین خودرو» به بازار ایران عرضه شده است. پیش از آغاز تحریم ها قرار بود تا نسل جدید داستر در ایران تولید شود. اما خروج آمریکا از برجام، مانعی برای تحقق این برنامه شد و باعث گردید تا مشتریان ایرانی آشناییشان با رنو داستر به نسل اول آن محدود شود.

در حال حاضر می توان رنو داستر دو دیفرانسیل ۲۰۱۷ یا ۲۰۱۸ را با قیمتی نزدیک به ام وی ام X55 خریداری کرد. با اینکه یافتن نمونه های صفر کیلومتر این کراس اوور اروپایی در شرایط فعلی بازار سخت است، اما آگهی های موجود در فضای مجازی قیمتی نزدیک به ۳۲۰ تا ۳۶۰ میلیون تومان را برای نمونه های فول آپشن داستر دو دیفرانسیل ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ نشان می دهد. نمونه های ۲۰۱۸ داستر تا حدی با تغییرات ظاهری همراه شده اند و گرافیک چراغ های عقبشان نیز متفاوت از نمونه ۲۰۱۷ است. همچنین گاردهای فایبرگلس جدیدی در داسترهای ۲۰۱۸ دیده می شود و برخی تغییرات در کابین آن اتفاق افتاده است.

ام وی ام X55 با داشتن پیشرانه توربو ۱۴۷ اسب بخار به مراتب شتاب بهتری نسبت به داستر با پیشرانه دو لیتری ۱۳۲ تا ۱۳۵ اسب بخار دارد. همچنین جعبه دنده ۶ سرعته دو کلاچه X55 لذت رانندگی بیشتری را نسبت به جعبه دنده ۴ سرعته AT داستر به راننده منتقل می کند. اما در بحث استهلاک، به مراتب جعبه دنده داستر کم خرجتر از جعبه دنده دو کلاچه ام وی ام است.

کیفیت کابین ام وی ام X55 به مراتب جذابتر از داستر به نظر می رسد. اما تجربه در خصوص محصولات رنو و چری (یا ام وی ام) نشان داده است که داستر می توان ثبات کیفیتی بهتری را نسبت به X55 داشته باشد و همچنین دیرتر با افت کیفیت و بروز سر و صدا در کابین مواجه شود.
وقتی به امکانات هر دو خودرو نگاه می کنید کاملا مشخص است که ام وی ام X55 جذابتر از رنو داستر است. سطح امکانات کراس اوور اروپایی به سیستم کنترل پایداری، دو کیسه هوای SRP و SRS، چراغ روشنایی روز، رینگ آلومینیومی، کامپیوتر سفر، کروز کنترل، محدود کننده سرعت، نمایشگر لمسی، دوربین و سنسور پارک عقب محدود می شود.

در بحث ایمنی رنو داستر نسل اول فاز ۱ با دو کیسه هوا توانست تا ۳ ستاره ایمنی را از موسسه Euro Ncap دریافت کند. بعدها رنو و داچیا با معرفی فاز دوم این خودرو (نمونه فیس لیفت) اعلام کرد که اضافه شدن دو کیسه هوای جانبی و بهبود سیستم پایداری و تعلیق عقب، نزدیک به ۲۵ درصد ایمنی داستر را ارتقا داده است. با این وجود هیچ گزارش رسمی در خصوص این اتفاق برای داستر وجود ندارد و تنها Euro Ncap ارتقای ایمنی در پلتفرم این محصول را اعلام نموده است. اما بخش قابل توجهی از رنو داسترهای وارد شده به کشور تنها با دو کیسه هوا عرضه شده اند و نمونه های دو دیفرانسیل ۴ ایربگ، به صورت انگشت شمار وارد ایران شده است. از سویی با توجه به حضور ۴ کیسه هوا در ام وی ام X55 و کسب ۴ ستاره ایمنی موسسه CNCAP برای نمونه شش ایربگ این خودرو، می توان نتیجه گرفت که ایمنی این دو کراس اوور تقریبا در یک سطح است.

با این وجود وقتی به ابعاد کابین و فضای بار دقت می کنیم، با برتری رنو داستر مواجه خواهیم شد. از سویی در بحث کاربرد می توان امتیاز به مراتب بالاتری را نسبت به تمام رقبای این رده به داستر دو دیفرانسیل داد. قابلیت تنظیم حالت انتقال قدرت میان چرخ های جلو و عقب از ویژگی هایی است که امکان آفرودهای سبک را در داستر ایجاد می کند و می تواند در مسیرهای بیراهه، این کراس اوور اروپایی را جلوتر از ام وی ام X55 قرار دهد.

با توجه به سادگی رنو داستر دو دیفرانسیل و از سویی رده فنی آن، بدیهی است که استهلاک این خودرو به مراتب کمتر از ام وی ام X55 است.
در نهایت اگر به دنبال خودرویی با قابلیت حرکتی بهتر هستید و فضای کابین بیشتر را در کنار استهلاک کمتر می خواهید، می توانید رنو داستر دو دیفرانسیل ۲۰۱۷ و یا ۲۰۱۸ را انتخاب نمایید. اما اگر برایتان شتاب، سطح امکانات رفاهی و لذت رانندگی مهم است، قطعا ام وی ام X55 می تواند گزینه بهتری باشد.
همچنین شما می توانید ویدیوی تست و بررسی رنو داستر دو دیفرانسیل را مشاهده کنید.

شماره های تماس :

مدیران خودرو

031-36242424

سایپا

031-36286000

پارس خودرو

031-36251360

آدرس :

فروش مدیران خودرو شعبه 1 , سایپا , پارس خودرو :
اصفهان ، خیابان حکیم نظامی حدفاصل پل فلزی و چهارراه حکیم نظامی

فروش مدیران خودرو شعبه 2 :
ابتدای جاده شیراز، مقابل اداره شماره گذاری،خیابان شهید مدنی

خدمات پس از فروش سایپا , پارس خودرو :
اصفهان ، خیابان حکیم نظامی حدفاصل پل فلزی و چهارراه حکیم نظامی

خدمات پس از فروش مدیران خودرو :
اصفهان، ابتدای جاده شیراز، مقابل اداره شماره گذاری،خیابان شهید مدنی