• سایپا 36286000-031| پارس خودرو 36251360-031| مدیران خودرو 36242424-031

برای جلوگیری از جوش آوردن آب رادیاتور خودرو چه باید کرد؟

برای جلوگیری از جوش آوردن آب رادیاتور خودرو چه باید کرد؟

برای جلوگیری از جوش آوردن آب رادیاتور خودرو چه باید کرد؟ 600 300 nilicars

برای جلوگیری از جوش آوردن آب رادیاتور خودرو چه باید کرد؟، اگر شما بدانید که چه عواملی سبب جوش آوردن آب رادیاتور خودرو می شود می توانید جلوی خسارتهای وارده به خودروی خود را بگیرید.

به گزارش سرزمین خودرو نیلی، اگر سیستم خنک کننده ی خودروی شما عملکرد درستی نداشته باشد در نتیجه گرمای حاصل از احتراق موتور به درستی منتقل نمی شود و در نهایت به اجزای داخلی موتور آسیب شدیدی وارد می کند.

اگر می خواهید که آمپر آب بالا نرود بایستی مطمئن شوید که سیستم خنک کننده سالم است و مایع درون آن کافی است و همین طور در حین رانندگی حتما به آمپر دمای موتور توجه نمایید تا در صورت بالا رفتن دما از حد نرمال جهت پیشگیری از جوش آوردن خودرو اقدامات لازم را انجام دهید.

حال اگر آمپر آب از مقدار مجاز بالا رفت و به جای قبلی خود برنگشت بایستی جلوی افزایش بیش از حد دمای آب گرفته شود. دو عامل خرابی سنسور دمای آب یا رله ی فن  سبب اختلال کارکرد فن های الکتریکی و در نهایت بالا رفتن دمای آب می‌شود.

برای جلوگیری از جوش آوردن آب رادیاتور خودرو چه باید کرد؟

بررسی سطح آب رادیاتور:

برای جلوگیری از جوش آوردن آب رادیاتور باید سطح آب رادیاتور بررسی نمایید. بازدید آب درون رادیاتور حداقل به صورت هفته ای یک بار انجام می شود. اگر پس از بازدی مشاهده کردید که آب درون رادیاتور کم شده آنوقت است که بایستی به آن آب اضافه نمایید. قابل ذکر است هنگام اضافه کردن آب رادیاتور حداقل نیم ساعت صبر کنید تا آب درون رادیاتور سرد شود.

انجام هواگیری صحیح توسط مکانیک ماهر

توجه نمایید اگر در سیستم خنک کننده خودرو، هوا وجود داشته باشد در نتیجه جلوی گردش آب خودرو شما را می‌گیرد و در نهایت دما بالا می رود. برای اینکه این مشکل را حل نمایید باید ابتدا موتور را خاموش کرده و پس از خنک شدن موتور عمل هواگیری توسط مکانیک ماهر انجام شود.

از سلامت ترموستات اطمینان حاصل نمایید

وظیفه ترموستات مسدود کردن موقتی مسیر جریان آب رادیاتور هنگامی که موتور سرد است می باشد. حال اگر این قطعه به درستی عمل نکند دمای موتور افزایش می باید و در این حالت باید ترموستات عوض شود

اگر می خواهید بدانید که ترموستات قفل شده یا خیر باید دست خود را به رادیاتور نزدیک کنید و اگر حس کردید دمای آن بالا نیست دستتان را روی رادیاتور بگذارید. اگر احساس کردید رادیاتور سرد است ولی دمای آمپر آب موتور از حد نرمال بالاتر بود احتمال قفل شدن ترموستات وجود دارد.

تمیز کردن پره های رادیاتور و مجاری عبور آب

وجود املاح در آب باعث حرارت بالا و همچنین ایجاد رسوب در مدار رادیاتور می شود و این رسوبات باعث اختلال در گردش آب خواهد شد. به همین دلیل باید در سیستم خنک کننده از مواد افزودنی ضدزنگ رادیاتور استفاده شود. در این میان ضدیخ خاصیت ضدزنگ نیز دارد که ریختن آن در رادیاتور سبب عملکرد درست آن می شود که بهتر است هر ۲ سال یکبار مدار داخلی رادیاتور شست وشو شود.

اگر می خواهید مطمئن شوید که داخل رادیاتور خودرو شما جرم دارد یا نه باید به رادیاتور ساز معتبر مراجعه نمایید تا وضعیت آن را برای شما بررسی نماید

تنظیم نبودن تسمه تایم

شل شدن تسمه تایم، روغنی و یا صدمه دیدن آن سبب می شود که آب با سرعت لازم در شبکه خنک کننده نخواهد چرخید و در نتیجه موتور داغ می شود.

از درست کار کردن واتر پمپ اطمینان حاصل نمایید

اگر دیدید که موتور خودرو آب کم می‌کند، باید پمپ آب را بررسی نمایید. در صورتی که مشاهده کردید که زیر پمپ آب نشتی دارد، به احتمالا کاسه نمد داخل پمپ خراب است که در خودروهای جدید قابل تعمیر نیست و باید پمپ آب کامل تعویض شود.

تشخیص عیب سرسیلندر و واشر سرسیلندر:

تشخیص عیب واشر سر سیلندر کار ساده‌ای نیست و باید توسط افراد اهل فن بررسی شود ولی علائم شایع آن سفت شدن بیش از حد شیلنگهای رادیاتور هنگام گرم بودن موتور (در حدی که با دست نتوانید آنها را فشار دهید)، کم کردن مداوم آب رادیاتور، بد کار کردن موتور هنگام استارت اول صبح و شنیدن صدایی مانند باز کردن در نوشابه هنگام باز کردن در رادیاتور (پس از پایین اومدن آمپر آب) است که نشان از وجود کمپرس موتور در داخل سیستم خنک کننده است.

شماره های تماس :

مدیران خودرو

031-36242424

سایپا

031-36286000

پارس خودرو

031-36251360

آدرس :

فروش مدیران خودرو شعبه 1 , سایپا , پارس خودرو :
اصفهان ، خیابان حکیم نظامی حدفاصل پل فلزی و چهارراه حکیم نظامی

فروش مدیران خودرو شعبه 2 :
ابتدای جاده شیراز، مقابل اداره شماره گذاری،خیابان شهید مدنی

خدمات پس از فروش سایپا , پارس خودرو :
اصفهان ، خیابان حکیم نظامی حدفاصل پل فلزی و چهارراه حکیم نظامی

خدمات پس از فروش مدیران خودرو :
اصفهان، ابتدای جاده شیراز، مقابل اداره شماره گذاری،خیابان شهید مدنی