بررسی افزایش ۵۰ درصدی قیمت روغن موتور

بررسی افزایش ۵۰ درصدی قیمت روغن موتور، به گزارش روابط عمومی سرزمین خودرو نیلی به نقل از خبرخودرو، مدیر برند نفت بهران گفت: آمارهای کدال بورس نشان می‌دهد، افزایش ۲۷ درصدی قیمت لوب کات در دو ماه گذشته، به میزان ۱۷ درصد بر قیمت تمام شده محصول روغن موتور افزوده است. تا انتهای این خبر با ما همراه باشید.

بررسی افزایش ۵۰ درصدی قیمت روغن موتور

عباس کهتری در گفتگو با خبرنگار خبرخودرو در خصوص افزایش ۲۷ درصدی قیمت لوب کات و تاثیر آن بر قیمت تمام شده محصول روغن موتور به روند افزایش قیمت لوب کات در دو سال اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: در صنعت روغن موتور، قیمت لوب کات تاثیر مستقیم حدودا ۶۳ درصدی بر قیمت تمام شده دارد و آمارهای کدال نیز این موضوع را نشان می‌دهد به طوری که افزایش ۲۷ درصدی قیمت لوب کات در دو ماه گذشته، به میزان ۱۷ درصد بر قیمت تمام شده محصول افزوده است.

وی با توجه به درخواست انجمن روغن‌سازان مبنی بر افزایش قیمت روغن موتور در خصوص مصوبه افزایش قیمت ۴۱ درصدی این محصول در سال جاری گفت: درخواست انجمن، افزایش حدود ۸۰ درصدی قیمت روغن موتور با هدف جبران تبعات افزایش نرخ ارز و لوب کات بود، اما افزایش قیمتی که در دو دوره متوالی مصوب شد، کمتر از میزان مورد نظر انجمن بوده است.

مدیر برند نفت بهران افزود: به رغم زیان‌دهی صنعت روغن موتور ناشی از قیمت‌گذاری دستوری، تولید داخل برای چهار پالایشگاه اصلی کشور یک مسئله ملی است، بر همین اساس، این شرکت‌ها از طریق صادرات و اختصاص بخشی از سود حاصله برای جبران زیان‌ها با ادامه روند تولید هدف حفظ بازار را دنبال می‌کنند، ضمن اینکه باید پاسخگوی سهامداران خرد نیز باشند.

سرزمین خودرو نیلی-nilicars-بررسی افزایش ۵۰ درصدی قیمت روغن موتور

کهتری در خصوص درخواست انجمن از سازمان حمایت مبنی بر افزایش ۵۰ درصدی قیمت روغن موتور گفت: این درخواست در حال بررسی کارشناسی است. ضمن اینکه انجمن همواره با انتقاد از روند قیمت‌گذاری روغن موتور، آزادسازی قیمت این محصول یا افزایش قیمت در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر را درخواست کرده است.

وی در ادامه بیان کرد: نرخ لوب کات و سایر مبانی قیمت‌گذاری مواد اولیه متناسب با نرخ ارز و تغییرات بازار شناور بوده و حمایتی از آن نمی‌شود و به همین دلیل، طولانی بودن روند بررسی کارشناسی افزایش قیمت و جهش یک باره قیمت موجب ورود شوک سنگین به بازار می‌شود. بنابراین اگر در بازه‌های زمانی دو ماهه افزایش قیمت روغن موتور اعمال شود، جهش حداکثر۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت، ضمن اینکه به کنترل نوسانات بازار کمک می‌کند به حذف احتکار از بازار می‌انجامد.

مدیر برند نفت بهران گفت: اما اکنون با طرح افزایش ۵۰ درصدی قیمت روغن موتور، بخشی از محصولات به امید افزایش قیمت ۵۰ درصدی و فروش با قیمت بالاتر از سوی بخشی از شبکه توزیع دپو شده است.

کهتری در خصوص برآوردها از میزان زیاندهی در صنعت روغن موتور و آثار ناشی از آن گفت: هر چند آمارها حاکی از افزایش میزان تولید است، اما کاهش شدید تنوع محصولات در چهار پالایشگاه بزرگ کشور و در بلندینگ‌ها بیانگر زیان دهی ۴۰ تا ۶۰ درصدی تولید بخشی از محصولات در این صنعت است که ناچارا محصولاتی که قیمت آنها به بهای تمام شده نزدیک‌تر است، جایگزین می‌شوند. در حالی که به طور عادی برای محصولات سطح بالا و پایین، می‌بایست بین ۵ تا ۱۰ محصول عرضه شود و اکنون این میزان به یک تا دو محصول تقلیل یافته که مشتری ناگزیر از استفاده از محصولات سطح پایین تر می‌شود که به موتور خودرو آسیب می‌رساند و یا برای استفاده از سطح روغن بالاتر باید هزینه‌ بیشتری پرداخت نماید.

وی با بیان اینکه اکنون تولیدکنندگان به دلیل غیرمنطقی بودن قیمت‌ها نسبت به عرضه چند تک محصول با مارجین منفی کم‌تر و یا با سود کم‌تر اقدام کرده‌اند، گفت: عدم تنوع محصولات موجب خروج بلندینگ‌ها از بازی یا توسل به روش‌هایی از قبیل عدم درج قیمت و فروش گران‌تر شده‌اند.

مدیر برند نفت بهران در پایان در خصوص وضعیت اجرای طرح درج قیمت از سوی تولیدکنندگان روغن موتور خاطرنشان کرد: چهار پالایشگاه عضو انجمن، حدود سه هفته است که طرح درج قیمت را به اجرا گذاشته‌اند، هر چند شاید رصد بازار این موضوع را نشان ندهد زیرا از عرضه محصولات از خط تولید تا واحدهای تعویض روغنی حدود یک ماه به طول می‌انجامد. ضمن اینکه در انبار تعویض روغنی‌ها و عاملان توزیع، هنوز محصولات قدیمی موجود است و ممکن است چندان پرمصرف نیز نباشند.