• سایپا 36286000-031| پارس خودرو 36251360-031| مدیران خودرو 36242424-031

در مورد سرویس دوره ای خودرو چه می دانید؟

در مورد سرویس دوره ای خودرو چه می دانید؟

در مورد سرویس دوره ای خودرو چه می دانید؟ 150 150 nilicars

در مورد سرویس دوره ای خودرو چه می دانید؟ اگر صاحب یک خودرو هستید، باید بدانید که با نگهداری مناسب می‌توانید عمر ماشین خود را افزایش دهید و از هزینه‌های احتمالی آن جلوگیری کنید. همه‌ی افراد در مورد مراقبت‌های پیشگیرانه از خودرو توافق ندارند، اما در همین اول کار باید بگوییم:«پیشگیری همیشه بهتر از درمان است».

به همین دلیل است که سرویس دوره‌ای خودرو به عنوان یک عامل مهمِ پیشگیری از مشکلات محسوب می‌شود، زیرا هدف آن جلوگیری از خرابی‌های احتمالی خودرو است. برای این‌که بدانید سرویس دوره‌ای خودرو دقیقاً چیست و باید در چه زمانی ماشین خود را سرویس کنید، با سرزمین خودرو نیلی تا انتهای این مقاله همراه باشید.

در مورد سرویس دوره ای خودرو چه می دانید؟

سرویس دوره‌ای خودرو چیست؟

هر فردی که تا به حال با ماشین خود کار کرده باشد(رانندگان تاکسی و افرادی که کار با ماشین شغل اصلی‌ آن‌ها است) به خوبی می‌دانند تعمیرات خودرو تا چه میزان پرهزینه است. آن‌ها به شما خواهند گفت: «نگهداری پیشگیرانه را فراموش نکنید!».

اصول اولیه مانند تعویض روغن، چک کردن فشار لاستیک‌ها و انجام کارهای پایه‌ای که بخشی از سرویس دوره‌ای خودرو هستند، به شما کمک می‌کنند تا قبل از این‌که خودرو آسیب جدی ببیند، بتوانید از ماشین خود به خوبی مراقبت کنید.

در چرخه عمر خودرو، زمان کافی وجود دارد که به‎طور دوره‌ای بتوان وضعیت ماشین را مورد بررسی قرار داد. سرویس دوره‌ای که به عنوان «تعمیر و نگهداری مبتنی بر زمان» نیز شناخته می‌شود، یک استراتژی کاربردی است که نیاز به نگهداری از خودرو در فواصل زمانی معین را تعیین می‌کند. صرف نظر از این‎که خودرو تا چه میزان از سلامت لازم برخوردار است، سرویس دوره‌ای می‌تواند کاری بسیار مفید باشد.

فواید و معایب سرویس دوره‌ای خودرو

فایده انجام فعالیت‌های تعمیر و نگهداری مبتنی بر زمان(همان سرویس دوره‌ای)، این است که نیاز به کارهای اضافی برای تصمیم‌گیری در مورد سرویس‌دهی را به کلی از بین می‌برد. به این معنا که شما شاید دقیقاً ندانید چه زمانی باید روغن ماشین را عوض کنید و یا این‌که اصلاً نمی‌دانید چرا باید کلیه قسمت‌های مکانیکی خودرو در زمان‌های خاصی چک شود. اگرچه هزینه‌های اولیه سرویس دوره‌ای ممکن است به نظر زیاد برسد، اما این نوع خدمات از هزینه‌های بلند‌مدت می‌کاهد. استفاده از سرویس‌های دوره‌ای به معنای این است که شما ماشین خود را از نظر سلامت مکانیکی بیمه کرده‌اید. همچنین، خدمات دوره‌ای خودرو بیشتر به داده‌های زمانی و تجزیه و تحلیل متکی است.

نکته منفی در سرویس دوره‌ای، خطر انجام فعالیت‌های غیرضروری است. تخمین زده می‌شود که تا 30٪ کارهای پیشگیرانه برای سلامت خودرو بیش از نیاز واقعی انجام می‌شود. برخی از نمایندگی‌ها فواصل زمانی را کاهش می‌دهند. برای مثال، تست باتری حداکثر برای دو بار در سال آن هم برای افرادی که به‎طور مداوم با خودروی خود کار می‌کنند ضروری است؛ اما نمایندگی طرف قرارداد شما ممکن است به جای دو بار در سال، چهار بار در سال را تعیین کند. این مقدار بیش از حد مجاز است، و هدف از این کار تنها می‌تواند دریافت هزینه بیشتر از افراد باشد.

ابتدا کتابچه راهنمای خودرو خود را بخوانید

مرحله نخست هر سرویس دوره‌ای، از مطالعه کتابچه راهنمای خودرو شروع می‌شود. دفترچه راهنمای ماشین ممکن است مانند خواندن یک رُمان پرفروش آن‌قدر هیجان‌انگیز نباشد!، اما پُر از اطلاعات و نکات مفید است. این کتابچه حاوی دستورالعمل‌هایی برای نگهداری صحیح از خودرو است.

در کتابچه راهنما می‌توانید مواردی مانند زمان تعویض روغن، بررسی فشار باد تایرها، گرمای بیش از حد موتور، تغییر فیلترها، تعویض تسمه‌ها‌(دینام و تسمه تایم) و موارد دیگر را پیدا کنید. حتی خواهید فهمید که روغن موتور مناسب خودرو شما چه برندی است!. بنابراین به مانند دیگر لوازم‌(وسایل خانگی یا الکترونیکی)، دفترچه راهنما می‌تواند حاوی مطالب مهمی از نحوه نگهداری و چگونگی کارکرد قسمت‌های مختلف خودرو باشد.

از سرویس دوره‌ای خودرو توسط نمایندگی‌ها صرف‌نظر نکنید

تولیدکننده خودروی شما هنگام ارائه خدمات، در مورد سرویس‌های دوره‌ای خودرو به شما اطلاعات لازم را ارائه می‌دهد. این موارد معمولاً شامل یک بررسی دقیق از وضعیت خودرو و توجه فوری به هر چیزی است که نیاز به تعویض یا تعمیر دارد. سپس شما در فواصل زمانی خاص به نمایندگی‌های شرکت مورد نظر رفته و خودروی خود را سرویس می‌کنید.

سرویس دوره‌ای از طریق نمایندگی پنج مزیت عمده دارد:

  • شما می‌دانید که در حال به دست آوردن قطعات اصلی و شرکتی هستید.
  • شما از سالم بودن و نگهداری اصولی خودروی خود اطمینان خواهید داشت.
  • شما می‌دانید که در زمان‌های مشخص و با برنامه از پیش ‌تعیین‌شده باید اتومبیل خود را سرویس کنید(نگرانی بابت این‌که باید چه زمانی ماشین خود را سرویس کنید نخواهید داشت).
  • شما دیگر نیازی به جستجو برای یافتن تعمیرگاه مجاز، معتبر و مورد اطمینان ندارید، و مستقیماً می‌توانید خودروی خود را به نمایندگی شرکت مورد نظر ببرید.
  • سوابق کتبی از تاریخ خدمات خودرو در نمایندگی ثبت می‌شود. این موضوع در آینده و زمانی‌که می‌خواهید ماشین خود را بفروشید، می‌تواند برای خریداران مهم باشد‌(نشان می‌دهد که خودرو در دوره‌های زمانی مختلف بررسی شده و سالم است).

چک لیست سرویس دوره‌ای خودرو

حتی اگر موتورهای خودروهای امروزه کمی پیچیده‌تر باشند، لیستی از کارهای ساده‌ای که می‌توانید برای نگهداری از اتومبیل خود انجام دهید، تقریباً مشابه با نیم قرن پیش است. در این باره، چک لیستی از کارهایی که مربوط به سرویس خودرو می‌شوند شامل موارد زیر است:

چک لیست اصلی ایمنی

کمربند ایمنی: میزان کشش و سگک کمربند را بررسی کنید.
چراغ‌های خارجی: لامپ‌ها را در صورت لزوم جایگزین کنید.
ترمز دستی: اطمینان حاصل کنید که می‌تواند وسیله نقلیه را در شیب نگه دارد.
شیشه‌ها و آینه‌ها: سلامت شیشه‌ها و آینه‌ها را بررسی کنید.
برف پاک کن: کارکرد و جنس برف پاکن‌کن را چک کنید.
لاستیک: از میزان سایش و فشار باد تایرها اطمینان حاصل کنید.
بوق: از سالم بودن بوق خودر اطمنیان حاصل کنید.
مایعات: سطح روغن و دمای خنک‌کننده موتور را بررسی کنید.
زاپاس و جک یدکی: نسبت به کامل بودن وسایل زاپاس اطمینان حاصل کنید.

چک لیست مایعات

روغن موتور
مایع خنک‌کننده رادیاتور‌(آب رادیاتور)
روغن ترمز
روغن کلاچ‌(اتومبیل دستی)
روغن گیربکس‌(واسکازین)
روغن دیفرانسیل

چک لیست لاستیک

فشار لاستیک
میزان سایش و خوردگی
تایر یدک‌(زاپاس)
جک و ابزارهای جانبی
چک لیست چراغ‌ها

چراغ‌های جلو
نشانگرها و چراغ‌های خطر
چراغ ترمز
چراغ‌های معکوس
چراغ‌های پارک و مه

سایر موارد کلی برای بررسی

شلنگ‌های رادیاتور: نشت و ترک خوردگی را بررسی کنید.
فیلترهوا موتور: تمیز بودن آن را بررسی کنید.
باتری: میزان سلامت باتری و طول عمر را چک کنید.
تسمه‌ها: کلیه تسمه‌های خودرو‌(تسمه دینام، تسمه تایم و موارد دیگر) نباید خیلی شل، سفت یا اثری از پارگی داشته باشند.
سر و صداهای غیر معمول موتور: هر نوع صدای عجیب از موتور باید بررسی شود.

کلام آخر

سرزمین خودرو نیلی نمایندگی رسمی فروش و خدمات پس از فروش سایپا، پارس خودرو و اولین نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش مدیران خودرو در شهر اصفهان آماده ی ارائه ی کلیه خدمات پس از فروش اعم از انجام سرویس های دوره ای و تعمیرات خودرو برای کلیه خودروهای سایپا، پارس خودرو و مدیران خودرو می باشد.

جهت انجام سرویس های دوره ای خودروهای ام وی ام و چری می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

031-36540201     |    031-36540200

جهت انجام سرویس های دوره ای خودروهای سایپا و پارس خودرو می توانید با شماره های زیر تماس بگیرید

031-36286000    |    03136251362

{سرزمین خودرو نیلی با نیم قرن تجربه در کنار شماست}

شماره های تماس :

مدیران خودرو

031-36242424

سایپا

031-36286000

پارس خودرو

031-36251360

آدرس :

فروش مدیران خودرو شعبه 1 , سایپا , پارس خودرو :
اصفهان ، خیابان حکیم نظامی حدفاصل پل فلزی و چهارراه حکیم نظامی

فروش مدیران خودرو شعبه 2 :
ابتدای جاده شیراز، مقابل اداره شماره گذاری،خیابان شهید مدنی

خدمات پس از فروش سایپا , پارس خودرو :
اصفهان ، خیابان حکیم نظامی حدفاصل پل فلزی و چهارراه حکیم نظامی

خدمات پس از فروش مدیران خودرو :
اصفهان، ابتدای جاده شیراز، مقابل اداره شماره گذاری،خیابان شهید مدنی