راهنمای بیمه شخص ثالث 98، معاون دیوان عالی کشور، از یک تغییر مهم در قانون دیه خبر داده است. طبق گفته‌های آقای بارانی در 20 آذرماه 98، از این پس دیه مرد و زن برابر میشود. نکته مهم اینجاست که علاوه بر تصادفات فوتی، در سایر صدمات وارده نیز باید برابری دیه زن رعایت شود و تمامی دادگاه ها نیز موظف به انجام این قانون جدید هستند.

سرزمین خودرو نیلی-nilicars-راهنمای بیمه شخص ثالث 98

راهنمای بیمه شخص ثالث 98

راهنمای بیمه شخص ثالث 98

راننده مقصر، شخص ثالث محسوب میشود

طبق گفته آقای علیزارده (رئیس شعبه 42 دیوان کشوری) در تاریخ 19 آذرماه 98، از این بعد راننده مقصر نیز باید به عنوان شخص ثالث محسوب شده و به همین دلیل، اختلاف نظر دادگاه‌ها درباره این موضوع، به پایان میرسد.

بنابراین راننده مقصر اگر فوت کند، طبق قانون جدید بیمه شخص ثالث، شرکت بیمه باید دیه این شخص را به خانواده‌اش پرداخت کند. همچنین اگر راننده مقصر دچار صدمات جرحی شود و آسیب ببیند، شرکت بیمه موظف است که دیه را به خود شخص نیز بپردازد.

همچنین همه رانندگانی که در فاصله سالهای 90 تا 95 دچار خسارت مالی و جانی شده‌اند، به عنوان شخص ثالث میتوانند از شرکت بیمه، خسارت دریافت کنند.

بیمه موتورسیکلت چقدر است؟

طبق آخرین آمار تصادفات سال 1397، بیش از 3700 موتورسوار در حوادث رانندگی، جان خود را از دست داده‌اند؛ به عبارت دیگر حدود 21% از کل تلفات سوانح رانندگی، مربوط به موتورسواران بوده است. حال تصور کنید که این آمارهای دردناک، در روزهای بارانی، چقدر می‌تواند بیشتر و بیشتر شود. به همین دلیل، همواره توصیه شده که برای به حداقل رساندن اثرات ناشی از سوانح رانندگی، موتورسواران نیز برای بیمه کردن موتورسیکلت‌های‌شان اقدام کنند.

هرچند تعهدات شرکت‌های بیمه برای موتورسیکلت‌ها، به عوامل مختلفی (مانند نرخ دیه، تعداد سیلندر، نوع کاربری و …) وابسته است اما حداقل نرخ بیمه موتورسیکلت‌ها مربوط به «بیمه کوتاه مدت» است که از حدود 50 هزار تومان شروع شده و تا 400 هزار تومان نیز افزایش می‌یابد.

دردسرهای تصادف با خودروهای لوکس

اگر یادتان باشد، خردادماه امسال بود که دیوان عدالت اداری، فرمول جنجالی شورای عالی بیمه درباره چگونگی محاسبه پرداخت خسارت به خودروهای گران قیمت را باطل کرد. ولی حالا باخبر شده‌ایم که شورای عالی بیمه، این فرمول را اصلاح کرده و با تایید ریس کل بیمه مرکزی، دوباره آنرا به شرکت‌های بیمه ابلاغ کرده است.

طبق فرمول جدید شورای عالی بیمه، سقف تعهدات بیمه‌گر در بیمه حوادث شخص ثالث، حداکثر به اندازه «خسارت متناظر به گران‌ترین خودرو متعارف» است. اما این یعنی چه؟!

خودرو متعارف چیست؟

خودروها به دو دسته «متعارف» و «نامتعارف» تقسیم بندی می شوند و طبق قانون، به خودرویی «متعارف» می‌گوییم که قیمتش کمتر از «نصف دیه مرد مسلمان» باشد.

از آنجایی که نرخ دیه در سال 98 برابر 360 میلیون تومان اعلام شده، بنابراین به خودرویی متعارف می‌گوییم که قیمت آن حداکثر 180 میلیون تومان (یعنی نصف دیه) باشد. اما اگر قیمت خودرو بیشتر از این میزان باشد، در دسته‌بندی «نامتعارف» قرار می گیرد.

پرداخت بیمه به خودرو متعارف چگونه است؟

طبق فرمول جدید شورای عالی بیمه که در مهرماه 98 به شرکت های بیمه ابلاغ شده، پرداخت خسارت برای خودرو متعارف، بطور کامل انجام شده و تماما جبران می شود. اما اگر خودرو نامتعارف باشد، شرکت بیمه‌گر، خسارت خودرو را «متناظر به خسارت وارده به گران‌ترین خودرو متعارف» حساب می‌کند. اجازه دهید با یک مثال توضیح دهیم:

فرض کنید با سانتافه، تصادف کرده‌اید. در این حالت، شرکت بیمه برای پرداخت تعهداتش در قالب بیمه شخص ثالث، خسارت وارده به سانتافه را معادل خسارت وارده به یک خودرو 180 میلیون تومانی، محاسبه کرده و آنرا پرداخت می‌کند.

مثلا اگر چراغ‌های سانتافه را شکسته باشید، شرکت بیمه، قیمت چراغ‌های سانتافه را پرداخت نمی‌کند بلکه قیمت چراغ‌های یک خودرو 180 میلیون تومانی را به شما پرداخت می‌کند! در صورتیکه اگر با پژو 206 تصادف می‌کردید، شرکت بیمه‌، همان قیمت چراغ‌های 206 را پرداخت می‌کرد.

تبصره های پیچیده
پرداخت خسارت براساس قاعده «تناظر» قطعا کار آسانی نیست، حتی برای کارشناسان بیمه! پیچیدگی و عدم شفافیت در قاعده تناظر را می‌توان از دو تبصره جالبی که به تازگی شورای عالی بیمه آنها را وضع کرده، فهمید:

1- در مواردی که قطعات انواع گران‌ترین خودروهای متعارف، اختلاف قیمت داشته باشند، شرکت بیمه باید «گرانترین قطعه» را بعنوان ملاک ارزیابی خود، قرار دهد.

2- اگر خودرو نامتعارف دارای قطعه‌ای باشد که نمونه آن در خودرو متعارف وجود ندارد، شرکت بیمه باید «گرانترین قطعه مشابه» آنرا بعنوان ملاک ارزیابی قرار دهد.

به ضرر چه کسانی است؟

قانون جدید شورای عالی بیمه، رانندگان مقصر را در تیررس خود قرار داده و بطور خلاصه می‌توان گفت که به ضرر این دو گروه خواهد بود:

راننده مقصری که با خودرو گران‌قیمت تصادف کرده است.
راننده مقصری که خود، مالک خودرو گران‌قیمت است.

با خواندن ادامه این متن، از آخرین شرایط و ویژگی‌های بیمه شخص ثالث 1398 باخبر شوید.

بیمه شخص ثالث چه فایده‌ای دارد؟

اگر وسیله نقلیه دارید حتما نام بیمه شخص ثالث را هم شنیده‌اید! بیمه‌ای که در حوادث احتمالی می‌تواند کمک زیادی برای شما باشد. و البته برعکس، یعنی نداشتن بیمه ثالث ممکن است عواقب سنگینی به همراه داشته باشد.

در حوادث رانندگی، هر خسارتی که با خودروی‌تان به غیر وارد کنید، جبران آن برعهده بیمه شخص ثالث است. داشتن بیمه شخص ثالث، «اجباری» بوده و یکی از اصلی‌ترین شرایط استفاده از آن، داشتن گواهینامه است.

شخص ثالث کیست؟

در امور بیمه، سه اصطلاح مختلف داریم:

شخص اول: صاحب بیمه نامه یا همان مالک خودروست که به آن «بیمه گذار» هم می‌گوییم
شخص دوم: شرکت ارائه دهنده بیمه است که به آن «بیمه گر» هم می‌گوییم.
شخص ثالث: هر فرد زیان‌دیده‌ای که در حوادث خودرویی، به وی خسارت مالی یا جانی وارد شده باشد.
همچنین باید درنظر داشت که:

«راننده مقصر» بعنوان شخص ثالث شناخته می‌شود (تصویب شده در آذرماه 98).
جنین داخل رحم شامل تعریف شخص ثالث است.
تمامی سرشنیان خودرو شامل تعریف شخص ثالث هستند.
تفاوت بیمه حوادث راننده با بیمه شخص ثالث
– بیمه حوادث راننده فقط برای جبران «خسارت‌های جانی» وارده به راننده است و سایر «خسارت‌های مالی» را پشتیبانی نمی‌کند. بنابراین فقط برای هزینه‌های درمانی و دیه نقص عضو می‌توان از بیمه حوادث راننده استفاده کرد.

– بیمه شخص ثالث علاوه بر جبران «خسارت جانی» امکان جبران «خسارت مالی» را هم پوشش می‌دهد.

– بیمه جدید حوادث راننده از مرداد 96 اجرایی شده، بنابراین اگر تاریخ صدور بیمه‌تان قبل از این تاریخ باشد، نمی‌توانید برای هزینه‌های درمانی‌تان از این بیمه استفاده کنید. در این حالت فقط باید منتظر باشید تا نوبت تمدید بیمه نامه‌تان فرا برسد.

– اگر گواهینامه نداشته باشید، بیمه حوادث راننده به شما تعلق نمی‌گیرد.

رانند مقصر کیست؟

به راننده‌ای که باعث ایجاد تصادف یا خسارت شده، اصطلاحا «راننده مقصر» می‌گوییم.

شرایط بیمه راننده مقصر

– راننده مقصر تحت پوشش بیمه شخص ثالث است. (تصویب شده از آذرماه 98)

– راننده مقصر برای جبران خسارت‌ میتواند از «بیمه شخص ثالث» و «بیمه حوادث راننده» استفاده کند.

– اگر راننده مقصر باشید، هم برای هزینه های درمانی و هم برای دیه نقص عضو می‌توانید از بیمه حوادث راننده استفاده کنید. البته فقط دیه ماه عادی به شما تعلق می‌گیرد؛ حتی اگر در ماه حرام، تصادف کرده باشید.

– اگر راننده مقصر باشید، شرکت بیمه می‌تواند درصدی از خسارت مالی را از شما دریافت کند. این درصد طبق قانون مشخص می‌شود ولی بصورت کلی معادل است با:

یک درصد برای خسارت جانی
دو درصد برای خسارت مالی
– اگر راننده مقصر فوت کرده باشد، فقط «دیه ماه عادی» به وی تعلق می‌گیرد؛ یعنی چه در ماه عادی و چه در ماه حرام فوت کند، شرکت بیمه فقط دیه ماه عادی را پرداخت خواهد کرد.

حداقل پوشش بیمه ثالث چقدر است؟

حداقل پوشش بیمه شخص ثالث، معادل یک‌ چهلم دیه ماه حرام است. بنابراین ابتدا باید مبلغ دیه در ماه حرام را بدانید سپس آنرا بر 40 تقسیم کنید!

حداکثر پوشش بیمه ثالث چقدر است؟

از آنجایی که بیمه شخص ثالث هم تعهدات مالی دارد و هم تعهدات جانی، پس این سوال را باید به دو صورت جواب داد:

در تعهدات مالی، سقف پوشش بیمه برای شرکت‌های مختلف، متفاوت بوده ولی در سال 98 اکثر شرکت‌های بیمه، سقف تعهدات مالی را حدود 30 میلیون تومان اعلام کرده‌اند. البته مشتریان می‌توانند در ازای پرداخت بیشتر، سقف تعهدات را افزایش دهند.
در تعهدات جانی، حداکثر پوشش بیمه شخص ثالث معادل مبلغ دیه در ماه حرام است.

مبلغ دیه کامل چقدر است؟

در سال 98، مبلغ دیه در ماه عادی معادل 270 میلیون تومان و در ماه‌ حرام معادل 360 میلیون تومان است.

محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه ماه‌های حرام هستند.
دیه زن و مرد برابر است.
دیه مسلمان و غیرمسلمان برابر است.

قیمت بیمه شخص ثالث سال 98

از آنجایی که نرخ دیه 98 حدود 17% بیشتر از سال 97 شده، بنابراین با تصمیم بانک مرکزی، نرخ بیمه شخص ثالث سال 98 نیز حدود 15% بیشتر از سال گذشته است.

تعرفه آمبولانس، وسایل نقلیه حمل خون و حمل وسایل رادیولوژی و همچنین آتش نشانی مانند وسایل نقلیه مشابه محاسبه می‌شود.
گرفتن الحاقیه افزایش تعهدات بدنی بیمه شخص ثالث برای کلیه بیمه نامه های صادرشده قبلی منتفی است.
اگر بیمه نامه شما در ابتدای سال جدید صادر شده باشد، نیازی به گرفتن الحاقیه ندارید.
اگر برای جبران خسارتهای مالی، درخواست افزایش تعهد مالی دارید، شرکت بیمه باید با گرفتن حق بیمه مربوطه، الحاقیه را صادر کند.
مالیات ارزش افزوده، به حق بیمه‌های جدول زیر، افزوده می‌شود.
طبق قانون جدید، سابقه رانندگی پرخطر و نمره منفی نیز در تعیین حق بیمه تاثیر دارد.
طبق جدول زیر، قیمت خودرو ملاکی برای تعیین حق بیمه نیست.

سرزمین خودرو نیلی-nilicars-راهنمای بیمه شخص ثالث 98

راهنمای بیمه شخص ثالث 98

توضیحات جدول فوق:

حق بیمه برای وسایل نقلیه سواری با کاربری آژانس، تاکسی، کرایه و مسافرکش شخصی درون شهری 10% بیشتر سایر وسایل نقلیه مشابه است.
حق بیمه برای وسایل نقلیه سواری با کاربری سواری کرایه و مسافرکش شخصی برون شهری 20% بیشتر از وسایل نقلیه مشابه است.

سرزمین خودرو نیلی-nilicars-راهنمای بیمه شخص ثالث 98

راهنمای بیمه شخص ثالث 98

توضحیات جدول فوق:

اگر وسیله نقلیه بارکش برای حمل مواد منفجره بکار برود، به حق بیمه آن 50% به حق بیمه آن اضافه می‌شود.
اگر وسیله نقلیه برای حمل مواد سوختنی مایع و گازی شکل بکار برود، به حق بیمه آن 25% اضافه می‌شود.
حق بیمه ماشین آلات کشاورزی، 30% کمتر از ماشین آلات راه سازی و ساختمانی تعیین شده است.

سرزمین خودرو نیلی-nilicars-راهنمای بیمه شخص ثالث 98

راهنمای بیمه شخص ثالث 98

توضیحات جدول فوق:

وسایل نقلیه عمومی شهری حمل مسافر با ظرفیت بیش از 6 نفر مشمول تخفیف 50 درصدی هستند.
در مینی بوس ها راننده و در اتوبوس ها هم راننده و هم کمک راننده نیز در تعداد نفرات لحاظ می‌شود.

جدول تخفیف بیمه شخص ثالث

در صورت عدم استفاده از بیمه ثالث، می‌توان از تخفیف سالیانه شرکت‌های بیمه استفاده کنید؛ این تخفیف حداکثر برای 15 سال بوده و بصورت زیر محاسبه می‌شود:

سرزمین خودرو نیلی-nilicars-راهنمای بیمه شخص ثالث 98

راهنمای بیمه شخص ثالث 98

 

اگر مالک چند خودرو هستید یا قصد خرید و فروش خودروی‌تان را دارید، امکان انتقال تخفیف بیمه برای خودروهای‌تان وجود دارد اما به شرطی که تعداد سیلندرها مشابه باشد.

محاسبه تخفیف بیمه در صورت تصادف

در گذشته به محض بروز تصادف، تمام تخفیف‌های شما از بین می‌رفت اما این مشکل در قانون جدید، برطرف شده است. طبق قانون جدید در صورت بروز تصادف، از تخفیف‌های قبلی شما بصورت پلکانی و مطابق جدول زیر، کسر می‌شود:

سرزمین خودرو نیلی-nilicars-راهنمای بیمه شخص ثالث 98

راهنمای بیمه شخص ثالث 98

به عنوان مثال، چناچه 3 بار خسارت جانی در بیمه نامه شما لحاظ شده باشد، تمامی تخفیف‌هایتان ازبین می‌رود.

شرایط دریافت خسارت از بیمه

– چنانچه شرکت بیمه تشخیص دهد که بیمه گذار برای گرفتن خسارت، اقدام متقلبانه انجام داده، می‌تواند از وی به مراجع قضایی شکایت کند. این شکایت ممکن است به حبس تعزیری و جریمه نقدی (معادل 2 برابر مبلغ دریافتی از بیمه) منجر شود.

– خسارت‌های کمتر از 9 میلیون تومان، نیازی به اخذ کروکی برای دریافت خسارت بیمه ندارند.

– در صورت تاخیر شرکت بیمه در پرداخت خسارت، شرکت علاوه بر پرداخت خسارت، موظف به پرداخت جریمه تاخیر نیز خواهد بود؛ این جریمه بصورت روزانه محاسبه شده و معادل 0.005 مبلغ کل خسارت بصورت روزانه است.

ضریب کهنگی خودرو چیست؟

اکثر شرکت‌های بیمه علاقه‌ای به خودروهای فرسوده ندارند! چراکه احتمال نقص فنی در چنین خودروهایی بیشتر از بقیه است. به همین دلیل شرکت‌ها به خودروهای قدیمی، یا بیمه نامه نمی‌فروشند یا با قیمتی بیشتر، می‌فروشند. این «قیمت بیشتر» را توسط ضریب کهنگی مشخص می‌کنند.

ضریب کهنگی یعنی اگر سن خودروی‌تان بیشتر از 15 سال باشد، به ازای هر یکسال باید 2% بیشتر پرداخت کنید. مثلا اگر خودروی‌تان 20 ساله باشد، باید 10% (پنج تا 2%) به مبلغ بیمه نامه‌تان افزوده شود.

اعتبار بیمه شخص ثالث

مدت اعتبار بیمه نامه هم به شما و به شرکت بیمه‌گرتان بستگی دارد و ممکن چندین روز یا حتی چندین سال اعتبار داشته باشد. نکته اینجاست که بیمه های کوتاه مدت معمولا گران‌تر از بیمه های بلندمدت هستند، به همین دلیل استفاده از بیمه های بلندمدت به لحاظ اقتصادی، برای‌تان به‌صرفه‌تر است.

جریمه نداشتن بیمه

– خودرویی که بیمه شخص ثالث ندارد یا اعتبار آن تمام شده باشد، پلیس باید آنرا توقیف کند.

– خرید و فروش خودرویی که بیمه شخص ثالث ندارد، غیرقانونی است.

– دفاتر اسناد رسمی باید در هنگام تنظیم سند انواع وسایل نقلیه موتوری، مشخصات بیمه شخص ثالث را هم ذکر کنند.

 

جریمه دیرکرد تمدید بیمه

– اگر اعتبار بیمه نامه‌تان تمام شود و اقدام به تمدیدش نکنید، به ازای هر روزی که بیمه نداشته‌اید باید جریمه دیرکرد بپردازید.

– حداکثر جریمه دیرکرد معادل یکسال است. یعنی حتی اگر چندین سال، بیمه نامه را تمدید نکرده باشید، جریمه دیرکردتان فقط برای یکسال محاسبه می‌شود.