• سایپا 36286000-031| پارس خودرو 36251360-031| مدیران خودرو 36242424-031

مزایای تیبا صندوق دار

مزایای تیبا صندوق دار

مزایای تیبا صندوق دار 1200 593 nilicars

مزایای تیبا صندوق دار، یکی از پرفروش‌ترین خودروهای ملی کوچک و ارزان‌قیمت بعد از پراید، خودرو تیبا صندوق‌دار می‌باشد. تیبا پس از ورود به بازار به دلیل استهلاک پایین، مصرف سوخت کم و خدمات پس از فروش در دسترسی که داشت، خیلی سریع با استقبال خوبی در بازار داخل روبه‌رو شد. البته این خودرو محصول شرکت سایپا، در ابتدا جایگزینی برای خودرو ریو بود.

در این مطلب از سرزمین خودرو نیلی قصد داریم که به بیان مزایای تیبا صندوق‌دار ، این خودروی ملی بپردازیم. در ادامه خواهید دید که چرا خودروی تیبا یک خودروی مناسب برای مصرف خانواده خواهد بود و می توانید با داشتن آن به خصوص در سفرهای شهری با هزینه پایین شرایط مناسبی را تجربه کنید.

مزایای تیبا صندوق دار

تاریخچه تولید خودرو تیبا صندوق‌دار

در همین ابتدای مقاله ” مزایای تیبا صندوق دار ” به تاریخچه این خودرو کم‌حاشیه خواهیم پرداخت. خودرو تیبا، دومین خودروی ملی سایپا، در سال ۱۳۸۷ و با نام مینیاتور معرفی شد، اما پس از مدتی آن را تغییر و نام تیبا (Tiba) را قطعی کردند. البته پروژه ساخت این خودرو ۱۰ سال پیش با کد S81 شروع شد. طراحی تیبا با تلفیقی از طراحی‌های خودروهای پراید، ریو و تا حدودی تندر ۹۰ انجام شده است. تیبا که محصول ۲ رگه چینی ایرانی و مونتاژ سایپا می‌باشد، توانست خیلی سریع در بازار ایران فروش خوبی را تجربه کند.

در حال حاضر این خودرو در ۴ تیپ EX، SX ،LX ،SL  تولید و عرضه می‌شود که البته ویژگی‌های فنی تمام این مدل‌ها یکسان است و شاید در چند مورد از تجهیزات و آپشن‌ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند. البته باید گفت که تیپ EX نسبت به سایر مدل‌ها برتر و فول آپشن است. در آغاز تولید تیبا شرکت سایپا ادعا کرد که علاوه بر طراحی مهندسان داخلی، از مهندسان آلمانی، کره‌ای و ایتالیایی نیز در طراحی خودرو کمک گرفته شده است. بنابراین ظاهر تیبا ماحصل همکاری مهندسان ایرانی با چند تیم خارجی می‌باشد.

طراحی خودروی تیبا از سوی شرکت ایتال دیزاین در ایتالیا صورت گرفته است. به دلیل گذشت ۲ دهه از طراحی و تولید این خودرو، مطمئناً طراحی آن قدیمی و ساده به نظر می‌آید. اما اگر به این طراحی در ۲۰ سال قبل نظری بیاندازید مطمئناً این خودروی کوچک ارزان‌قیمت را تعریف خواهید کرد. در مجموع ۲ نکته اساسی در تولید تیبا مدنظر قرار می‌گیرد، یکی کمکی که خودروسازان ایرانی از طراحان ایتالیایی برای این خودرو گرفتند و دوم الهام گرفتن از قطعات ۳ خودروی ایرانی یعنی پراید، ریو و ال ۹۰ بوده است.

به همین دلیل شرکت سایپا معتقد بود که با بهره‌گیری از تجربیات گذشته در تولید خودروهایی چون پراید و ریو می‌تواند با کاهش هزینه‌های طراحی و مونتاژ یک خودروی ارزان‌ و مناسبی را عرضه بازار کند. بنابراین درابتدا خودرو تیبا برای سطح میانه و دهک‌های پایین تولید شد، اما امروزه با توجه به نوسان‌های قیمتی خودروها، تیبا توانسته که جایگاه پایداری را در میان مردم کسب و فروش خوبی را به دست آورد.

ویژگی‌های ظاهری خودروی تیبا صندوق‌دار

هماهنگی طراحی که در جلوی خودرو تیبا با چراغ‌های مثلثی، سپرهای یکپارچه و خطوط منحنی جانبی، مه‌شکن‌های دایره‌ای، جلو پنجره کوچک و… می‌بینیم، طراحی ساده و قابل قبولی را به ما نمایش می‌دهد. خطوط برجسته بر روی کاپوت تیبا از طرح آیرودینامیک بهره گرفته تا نمایش تهاجمی این خودروی کوچک شهری را تکمیل نماید.

بحث ظاهری در مقاله ” مزایای تیبا صندوق دار ” موضوعی است که حرف‌ها راجع‌به آن زیاد است. در نمای جانبی نیز خطوط برجسته‌ای که بر روی گلگیرهای خودرو طرح بسته است، نشان از طراحی ژاپنی‌ها در این قسمت دارد. نمای پشت تیبا شما را در اولین نگاه یاد خودروی مزدا 323 می‌اندازد. درواقع در نمای پشت تغییر و نمای جدیدی را نمی‌بینید.

در طراحی داخلی تیبا، ادوات و داشبورد از پلاستیک خشک ساخته شده‌اند اما شکل کلی کابین مدرن و مناسب به نظر می‌رسد. در داشبورد از تریم 2 رنگ طوسی و مشکی استفاده شده و غربیلک فرمان نیز خوش‌فرم است. از نکته مثبت کابین تیبا می‌توان به استفاده از قسمتی پارچه در رو دری‌ها اشاره کرد.

تیبا صندوق‌دار فضای بسیار مناسبی در کابین دارد که این امر در قسمت پشت خودرو نیز وجود دارد. بااین‌حال فضای بار مناسبی که در تیبا طراحی شده است به‌راحتی جوابگوی نیاز خانواده‌های ایرانی و به‌خصوص در زمان مسافرت‌ها است.

در توضیح اضافه تر برای طراحی این خودرو بایستی بگوییم که اگرچه برخی از منتقدان طراحی خودرو ایراداتی به طراحی این خودرو وارد می کنند اما واقعیت اینجاست که با توجه به میزان پرداختی برای خرید خودروی تیبا در مقایسه با خودرو های موجود در بازار داخلی خودروی تیبا واقعا یک خودروی مناسب قلمداد می شود .

ویژگی‌های فنی خودرو تیبا صندوق‌دار

در این بخش از مقاله ” مزایای تیبا صندوق دار ” به بررسی نکات فنی تیبا صندوق دار خواهیم پرداخت. همان‌طور که قبلاً نیز گفتیم خودروی تیبا شباهت‌های زیادی با پراید دارد. این شباهت در موتور خودرو نیز وجود دارد. موتور تیبا همان پیشرانه پراید بوده که توسط شرکت آلمانی FEV تقویت شده است. این شرکت آلمانی حجم موتور ۱۳00 پراید را برای تیبا ۱۵00 سی‌سی ارتقا داده است. ازاین‌رو موتور 1.5 لیتری ۴ سیلندر خطی با قدرت ۸ سوپاپه با قدرت 87 اسب بخار در 5300 دور در دقیقه و ۱۲۸ نیوتن‌متر گشتاور در 4000 دور در دقیقه در خودرو تیبا به کار رفته است. عملا پیشرانه این خودرو را می توان مزیت این خودرو نسبت به خانواده پراید دانست که قدرت و توان بیشتری را در اختیار شما خواهد گذاشت .

وزن این خودرو 1000 کیلوگرم می‌باشد. حداکثر سرعت این خودرو 140 کیلومتر در ساعت است که شتاب صفر تا صد را در 13 ثانیه پر می‌کند.

ابعاد مناسب خودرو تیبا، مزیت دیگر انتخاب این خودرو برای فضاهای شهری شلوغ و پرترافیک است. به‌طوری‌که تیبا با ابعادی برابر با 4105 میلی‌متر طول، ۱۶۴۱ میلی‌متر عرض، و 1۴۸۴ میلی‌متر ارتفاع و ۲۴1۰ میلی‌متر فاصله بین دو محور یک سدان کوچک شهری قلمداد می‌شود. طراحان سعی کرده‌اند که فضای داخلی بیشتری را در کابین ایجاد نمایند.

با مشاهده افزایش قیمت حامل‌های انرژی، میزان مصرف سوخت نیز جزو اولویت‌های خریداران برای انتخاب خودرو قرار گرفته است. درمورد مصرف سوخت تیبا صندوقدار باید بگوییم که این خودرو با حجم باک 41 لیتر بنزین مسافتی در حدود ۵۷۰ کیلومتر را طی می‌کند. میزان مصرف سوخت این خودرو سدان کوچک در شهر حدود 9.6 لیتر در هر 100 کیلومتر و در جاده حدود ۵.7 لیتر در هر 100 کیلومتر می‌باشد. سیکل ترکیبی مصرف سوخت این خودرو حدود ۷.1 لیتر است. به همین دلیل باید بگوییم که اگر به دنبال خرید یک خودرو کم‌مصرف داخلی هستید توصیه ما خودرو تیبا می‌باشد.

قابل‌ذکر است که تیبا توانسته استاندارد یورو4 را در استاندارد آلایندگی دریافت کند. به همین دلیل ازنقطه‌نظر طرفداران حفظ محیط‌زیست نیز توانسته آنان را متقاعد کند. از دیگر مزایای مهم خودرو تیبا، استهلاک کم و هزینه‌های نگهداری پایین آن است. البته این موضوع به دلیل پایه و اساس مونتاژ تیبا است که به پراید، خودروی معروف کم‌خرج ایران، باز می‌گردد. کشش مناسب پیشرانه، توانایی بهتر ترمزها و فضای داخلی بزرگ و مناسب باعث شده است که این خودرو در مقایسه با خودروهای دیگر و به‌خصوص پراید فروش بالاتری را تجربه کند.

تجهیزات و امکانات رفاهی خودرو تیبا صندوق‌دار

مزایای تیبا صندوق دار در آپشن‌ها هم حرفی برای گفتن دارد. به جرات می توان گفت که امکانات و تجهیزات رفاهی که بر روی خانواده تیبا شامل تیبا و تیبا دو عرضه می گردد امکانات نسبتا مناسبی است که شامل موارد زیر خواهد بود :

CD Player با قابلیت پخش MP3 با 4 بلندگو
وجود 2 ایربگ
سیستم تهویه مطبوع اتوماتیک
قابلیت تنظیم ارتفاع صندلی راننده
فرمان هیدرولیک
ریموت کنترل
سیستم ضد سرقت (ایموبیلایزر)
تنظیم برقی شیشه‌های بالابر جلو
آینه‌های جانبی تاشو با قابلیت تنظیم از داخل
برف‌پاک‌کن جلو با دور قابل تنظیم
گرم‌کن شیشه عقب
چراغ هشداردهنده عیب‌یاب موتور
جالیوانی بر روی کنسول جلو و ساعت دیجیتال
درب بازکن صندوق‌عقب و باک از داخل
کیت گازسوز
رینگ آلومینیومی

ایمنی خودرو تیبا صندوق‌دار

ازجمله امکانات ایمنی تیبا صندوق‌دار می‌توان به ترمز ABS، سیستم ترمز دیسکی جلو و کاسه‌ای عقب، 2 عدد کیسه هوای راننده و سرنشین جلو، چراغ مه شکن جلو و عقب، چراغ جلو با قابلیت تنظیم زاویه نور یا همان Levelling Switcg، چراغ خطر سوم، سیستم ضد سرقت با کد متغیر (Immobilizer)، سیستم قفل مرکزی و… اشاره کرد.

درمجموع باید بگوییم که در بحث ایمنی نیز تیبا توانسته تا حد لزوم امنیت راننده و سرنشینان را حفظ کند. البته قابل‌ذکر است که این خودرو شهری تاکنون نتوانسته ستاره ایمنی را کسب نماید. به همین دلیل اطلاعاتی درمورد بحث ایمنی تیبا وجود ندارد. ولی آنچه برای ما محرز است ایمنی بیشتر این خودرو نسبت به محصولات خانواده پراید است که به دلیل بدنه تقویت شده آن می تواند از جمله مزایای خودروی تیبا تلقی گردد.

تجربه رانندگی با خودرو تیبا صندوق‌دار

در آخرین بخش از مقاله ” مزایای تیبا صندوق دار ” به تجربه رانندگی این خودرو داخلی می‌پردازیم. فرمان پذیری نرم و روان خودروی تیبا صندوق‌دار، خانم‌های زیادی را نیز طرفدار خود کرده است. سیستم تعلیق نرم و راحت و سیستم فنربندی تیبا در کنار ارتفاع آن یک رانندگی راحت را برای شما رقم می‌زند. درواقع سیستم تعلیق مک فرسون و تعلیق عقب نیز پیچشی نیمه‌مستقل، هندلینگ و تعادل خوبی را ایجاد می‌کند.در این سیستم تعلیق و فرمان شما رانندگی همراه با آرامش و در عین حال راحتی را خواهید داشت.

طراحی خمیده ستون A تیبا، دید بسیار خوبی را در بخش جلو برای شما ایجاد می‌کند. البته ارتقای موتور تیبا باعث شده است که رانندگی با این خودرو در مسیرهای ناهموار و به‌خصوص سربالایی‌ها راحت و نرم باشد. به همین دلیل تمام بهینه‌سازی‌هایی که در مورد خودروی تیبا نسبت به پراید صورت گرفته است، شتاب قابل‌قبول و سواری بهتری را برای این خودروی ملی را رقم‌زده است.

شماره های تماس :

مدیران خودرو

031-36242424

سایپا

031-36286000

پارس خودرو

031-36251360

آدرس :

فروش مدیران خودرو شعبه 1 , سایپا , پارس خودرو :
اصفهان ، خیابان حکیم نظامی حدفاصل پل فلزی و چهارراه حکیم نظامی

فروش مدیران خودرو شعبه 2 :
ابتدای جاده شیراز، مقابل اداره شماره گذاری،خیابان شهید مدنی

خدمات پس از فروش سایپا , پارس خودرو :
اصفهان ، خیابان حکیم نظامی حدفاصل پل فلزی و چهارراه حکیم نظامی

خدمات پس از فروش مدیران خودرو :
اصفهان، ابتدای جاده شیراز، مقابل اداره شماره گذاری،خیابان شهید مدنی