• سایپا 36286000-031| پارس خودرو 36251360-031| مدیران خودرو 36242424-031

مقایسه پژو 2008 و تیگو 7

مقایسه پژو 2008 و تیگو 7

مقایسه پژو 2008 و تیگو 7 150 150 nilicars

مقایسه پژو 2008 و تیگو 7، در سالیان اخیر خودروسازی‌های بزرگ کشور با استفاده از همکاری با سایر خودروسازان جهان محصولاتی را به بازار عرضه کردند تا ضمن کیفیت مناسب، بتواند با سایر رقبای خارجی نیز رقابت کنند. این خودروها هم دارای ظاهری جذاب به نسبت خودروهای گذشته ملی بوده و هم معمولا قیمت آن‌ها نیز منطقی به نظر می‌رسد. بنابراین به سرعت مورد استفاده اکثر مردم قرار گرفتند.

مقایسه پژو 2008 و تیگو 7

استارت مقایسه پژو 2008 و تیگو 7

در این میان خودروسازان فرانسوی و چینی بیشترین سهم را در همکاری با برندهای ایرانی داشتند. ثمره این همکاری را می‌توان در دو محصول پژو 2008 و تیگو 7 مشاهده کرد. از آنجا که این دو خودرو به نوعی رقیب همدیگر محسوب شده و از بسیاری لحاظ شبیه به هم هستند، بنابراین اکثر مشتریان در خصوص خرید یکی از آنها تردید دارند. در این مقاله تلاش می‌کنیم تا ضمن معرفی دو محصول، به مقایسه آنها از جنبه‌های مختلف از جمله طراحی ظاهری و داخلی، ویژگی‌های فنی، تجهیزات ایمنی، امکانات و آپشن‌های رفاهی، تجربه رانندگی و شرایط آنها در بازار بپردازیم. پژو 2008 را می‌توان فرزند مشترک ایران و فرانسه نامید. در سالیان گذشته شرکت ایران خودرو از طریق همکاری با شرکت فرانسوی پژو اقدام به تاسیس شرکتی مشترک به نام ایکاپ کرده و محصولاتی مانند پژو 2008، پژو 208 و پژو 301 از جمله محصولات مشترک این دو خودروساز ایرانی و فرانسوی هستند. هر چند که به دنبال بازگشت تحریم‌ها گویا تا حد زیادی فعالیت این شرکت به حالت تعلیق درآمده است.

این خودرو در سال 2013 در فرانسه طراحی شده و طی سال‌های 95 و 96 فرایند عرضه آن به بازار ایران آغاز شد. اگرچه برخی اعتقاد دارند که پیشرانه آن ضعیف بوده، اما وجود برخی ویژگی‌های مهم دیگر مانند جذابیت ظاهری، آن را به خودرویی پرطرفدار در بازار ایران تبدیل کرد. خودرو مذکور دارای موتور 4 سیلندر 16 سوپاپه و حجم موتور 1598 سی‌سی است. برای بسیاری از مشتریان پژو 2008 رقیب سرسخت تیگو 7 به حساب می‌آید. در خصوص تیگو 7 نیز باید گفت که این خودرو توسط کمپانی خودروسازی چری در استان آنهوی چین تولید شده است. محصولات شرکت چری برای بسیاری از کشورهای در حال توسعه مانند ایران، شیلی، برزیل، ترکیه یا کشورهای شمال آفریقا و حتی روسیه کاملا نام‌آشنا هستند.
این خودرو با قیمتی معقول و ظاهری جذاب توانسته‌ دل بسیاری از مشتریان ایرانی و خارجی را به دست آورد. همین موضوع سبب شد تا مدیران خودرو به فکر عرضه و مونتاژ آن در بازار ایران بیفتد. این خودرو نسبت به رقیب فرانسوی خود جدیدتر بوده و معمولا آن را به نام چری تیگو7 می‌شناسند. خودرو مذکور دارای موتور 4 سیلندر 16 سوپاپه و حجم موتور 1498 سی‌سی است. برای شروع مقایسه ابتدا به سراغ مقایسه طراحی ظاهری و داخل کابین هر دو خودرو می‌رویم.

مقایسه طراحی پژو 2008 و تیگو 7

ظاهر پژو 2008 انسان را به یاد سایر محصولات شرکت پژو می‌اندازد. در طراحی ظاهری تلاش شده تا ویژگی‌هایی همچون اسپرت بودن، جوان‌پسند بودن رعایت شود. ابعاد این خودرو کوچک‌تر از آن چیزی که عنوان شده به نظر می‌رسد. به همین دلیل برخی آن را حد وسطی میان هاچ‌بک و کراس‌اوور می‌دانند. همین ویژگی موجب شده تا بسیاری از مشتریان به آن دل ببندند. این خودرو در قسمت جلو دارای ظاهری جسور و هیجان‌انگیز بوده و چراغ‌ها نقش زیادی در این موضوع ایفا کرده‌اند. در طراحی پژو 2008 تلاش شده تا با یک طراحی عضلانی، خودرو مذکور خودرویی شاسی‌بلند به نظر برسد. کاپوت خودرو دارای برجستگی‌های خاصی بوده که نمای زیبایی به بخش جلو بخشیده و فرورفتگی درب‌ها نیز ظاهری جذاب به آن داده است. به طور کل می‌توان گفت که این خودرو از یک طراحی جمع‌وجور بهره می‌برد.

در مقابل خودروسازی چری همانند سایر خودروسازان چینی تلاش کرده تا با استفاده از کپی‌برداری از برخی محصولات دیگر، دست به طراحی تیگو 7 بزند. اگرچه تا حد قابل‌توجهی نیز این کپی‌برداری موفق بوده، اما برخی اعتقاد دارند که طراحی ظاهر آن فاقد انسجام کافی بوده و یکدست نیست. از طرفی خود موضوع کپی‌برداری نیز می‌تواند نقصی برای طراحی آن به حساب آید. بنابراین با وجود جذابیت‌های قابل‌توجه در ظاهر تیگو 7، اما باید به پژو 2008 از این لحاظ نمره بیشتری داد. هر چند اختلاف این نمره زیاد نیست.
در خصوص طراحی داخل کابین نیز باید گفت که خودروسازان چینی تلاش کرده‌اند تا با ایجاد امکانات و آپشن‌های رفاهی مختلف مشتری را از خود راضی نگه دارند. این در حالی است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، تیگو 7 در داخل کابین از کیفیت نامناسب متریال مورد استفاده برای ساخت قطعات رنج می‌برد. همین موضوع باعث شده تا بعد از مدتی استفاده از این خودرو برخی قطعات داخل کابین فرسوده شده یا رنگ آنها دچار تغییر گردد.

در مقابل، شاید طراحی داخل کابین پژو 2008 ساده‌تر به نظر برسد، اما به نسبت کیفیت مواد به کار رفته در ساخت قطعات داخل کابین بهتر است. بنابراین به طور کل می‌توان نمره بیشتری را به محصول مشترک ایران و فرانسه داد.

مقایسه فنی پژو 2008 و تیگو 7

برخی اعتقاد دارند که هسته مرکزی برای مقایسه خودروها را ویژگی‌های فنی آنها مشخص می‌کند. به همین دلیل این ویژگی‌ها برای اکثر خریداران از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در خصوص دو خودرو مذکور نیز به نظر می‌رسد که محصول مشترک ایران و فرانسه از ویژگی‌های بهتری نسبت به تیگو 7 برخوردار است. از جمله آنها می‌توان به پیشرانه قوی‌تر، حجم موتور بیشتر، حدااکثر قدرت بیشتر و برخی مشخصات دیگر اشاره کرد. برای مقایسه بهتر می‌توان جدول زیر را مشاهده کرد:

مقایسه آپشن‌ها و امکانات رفاهی پژو 2008 و تیگو 7

به نظر می‌رسد که تیگو 7 همانند سایر خودروهای چینی به لحاظ امکانات و آپشن‌ها تلاش کرده تا نیازهای مشتریان را به طور کامل برطرف کند. بنابراین اینطور به نظر می‌رسد که به لحاظ امکانات خودرو چینی اندکی وضعیت بهتری داشته باشد. جدول زیر مقایسه این دو خودرو از لحاظ امکانات است. ‌

مقایسه تجهیزات و امکانات فنی

برای بررسی امکانات و تجهیزات ایمنی معمولا گزینه‌هایی مانند کیسه هوا و سیستم پایداری ترمز را بررسی می‌کنند. برای دو خودرو مذکور این اطلاعات در جدول زیر نمایش داده شده است.

تجربه رانندگی

در خصوص تجربه رانندگی با دو خودرو باید گفت که پژو 2008 تا حدودی مصرف سوخت ترکیبی بیشتری نسبت به تیگو 7 دارد. هر چند که این تفاوت چندان زیاد نیست. این خودرو به هنگام رانندگی قدرت بیشتری نسبت به رقیب چینی خود داشته و بنابراین در نقاط صعب‌العبور توانایی بیشتری دارد. از دیگر ویژگی‌های پژو 2008 به هنگام رانندگی می‌توان به چابک بودن، تیز بودن و جمع‌وجور بودن آن اشاره کرد. در مقابل تیگو 7 اگرچه از جذابیت‌های خاص خود به هنگام رانندگی برخوردار بوده، اما به نظر می‌رسد به جای سفرهای برون‌شهری بیشتر مخصوص سفرهای درون شهری است.

این خودرو به عنوان یک کراس اوور شهری مناسب می‌تواند به نیازهای افراد در مسافرت‌هایروزانه شهری پاسخ دهد. خصوصا آنکه مصرف سوخت کمتری نیز دارد. به همین دلیل آن را می‌توان مناسب برای مسیرهای پر رفت‌وآمد کلان‌شهرها دانست. با این حال، این خودرو در سرعت‌های بالا یا هنگامی که ظرفیت ان تکیمل بوده با برخی مشکلات در ناحیه ترمز یا کنترل فرمان روبرو است.

تحلیل بازار و کلام آخر

در خصوص شرایط بازار نیز باید گفت که اگرچه اختلاف قیمت هر دو خودرو چندان زیاد نیست. اما به نظر می‌رسد با توجه به ویژگی‌هایی که پژو 2008 دارد، خرید آن به صرفه‌تر از رقیب چینی خود باشد. چرا که گویا رقیب چینی علی‌رغم ارائه امکانات زیاد، اما دارای نقاط ضعف اساسی در بسیاری از زمینه‌ها است. از جمله آنها می‌توان به قدرت کمتر، بدنه ضعیف‌تر، نبود برخی قطعات و تجهیزات در بازار و برخی موارد دیگر اشاره کرد.
به علت همین ویژگی‌ها، معمولا خرید و فروش دست دوم خودرو پژو 2008، با استقبال بیشتری در بازار مواجه می‌شود. هر چند که ممکن است تیگو 7 نیز برتری‌هایی به لحاظ داشتن امکانات و آپشن‌ها و همچنین جذابیت ظاهری داشته باشد.

شماره های تماس :

مدیران خودرو

031-36242424

سایپا

031-36286000

پارس خودرو

031-36251360

آدرس :

فروش مدیران خودرو شعبه 1 , سایپا , پارس خودرو :
اصفهان ، خیابان حکیم نظامی حدفاصل پل فلزی و چهارراه حکیم نظامی

فروش مدیران خودرو شعبه 2 :
ابتدای جاده شیراز، مقابل اداره شماره گذاری،خیابان شهید مدنی

خدمات پس از فروش سایپا , پارس خودرو :
اصفهان ، خیابان حکیم نظامی حدفاصل پل فلزی و چهارراه حکیم نظامی

خدمات پس از فروش مدیران خودرو :
اصفهان، ابتدای جاده شیراز، مقابل اداره شماره گذاری،خیابان شهید مدنی