نحوه محاسبه مالیات بر خودرو در سال ۱۴۰۱ چگونه است؟

نحوه محاسبه مالیات بر خودرو در سال ۱۴۰۱ چگونه است؟ به گزارش روابط عمومی سرزمین خودرو نیلی، نحوه ی محاسبه مالیات بر خودرو در سال ۱۴۰۱ برای خودروهای لوکس مشخص شد.

نحوه محاسبه مالیات بر خودرو در سال ۱۴۰۱ چگونه است؟

در بودجه ۱۴۰۱ خودروهای بالای یک میلیارد تومان مشمول مالیات می‌شوند. به نظر می‌رسد که نحوه محاسبه مالیات بر خودروهای لوکس در سال آینده کاملا مشابه سال ۱۴۰۰ است.

حمیدرضا حیدری، رئیس انجمن نمایشگاه‌داران مشهد، گفت: مالیات بر خودروی مصرف‌کننده هنوز مصوب نشده و در مورد آن اطلاعاتی در دسترس نیست.

حیدری در خصوص مالیات بر قیمت خودرو گفت: هر ساله یک‌سری تعرفه‌ برای مالیات نقل و انتقال داده می‌شود که خود دولت میزان آن را تعیین می‌کند.

بسته به قیمت خودرو، رقم مالیات متفاوت است. گفته می‌شود حدود ۶۰ درصد هزینه‌ای که در مرحله نهایی شدن سند در محضر دریافت می‌شود مربوط به مالیات نقل و انتقال خودرو است.

اما خودروهای صفر مالیات بیشتری دارند. این خودروها هرچقدر که از سال تولید آنها فاصله داشته باشند، مالیات کمتری به آنها اختصاص داده می‌شود.

سرزمین خودرو نیلی-nilicars-نحوه محاسبه مالیات بر خودرو در سال 1401

محاسبه مالیات بر خودروهای لوکس

اما در طرح بودجه سال ۱۴۰۱ مانند امسال، خودروهای تا سقف یک میلیارد تومان معاف از مالیات معرفی شدند. مالیات خودروهای بالای یک میلیارد تومان نیز به شکل زیر محاسبه می‌شود:

– یک تا ۱.۵ میلیارد تومانی: یک درصد ارزش خودرو

– ۱.۵ تا ۳ میلیارد تومانی: دو درصد نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان

– ۳ تا ۴.۵ میلیارد تومانی: سه درصد نسبت به مازاد ۳ میلیارد تومان

– ۴.۵ میلیارد تومانی و بیشتر: ۴ درصد نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد تومان