• سایپا 36286000-031| پارس خودرو 36251360-031| مدیران خودرو 36242424-031

همه چیز در مورد بخاری خودرو و نحوه نگهداری آن

همه چیز در مورد بخاری خودرو و نحوه نگهداری آن

همه چیز در مورد بخاری خودرو و نحوه نگهداری آن 512 478 nilicars

همه چیز در مورد بخاری خودرو و نحوه نگهداری آن، با فرارسیدن فصل سرما درجه‌ی تنظیم حرارت سیستم تهویه‌ی خودروها به‌تدریج از رنگ آبی به رنگ قرمز تغییر می‌کند و بخاری‌ها به‌جای کولرها وارد عمل می‌شوند. بخاری خودرو مانند کولر نیازمند انرژی مضاعفی برای انجام‌وظیفه‌ی خود نیست و گرمایی که از راه دریچه‌ها به داخل اتاق وارد می‌شود؛ انرژی گرمایی تولیدشده توسط موتور است که اگر سیستم گرمایشی و بخاری خودرو از آن استفاده نکند هدر می‌رود. در ادامه با سرزمین خودرو نیلی همراه باشید.

همه چیز در مورد بخاری خودرو و نحوه نگهداری آن

گرمای فرستاده‌شده به داخل اتاق، هیچ مصرف اضافه‌ای برای خودرو ایجاد نمی‌کند و تنها قدرتی که این گرما را به داخل اتاق می‌فرستد توسط باتری تأمین می‌شود که آن‌هم تجدید پذیر است.

در این مقاله نحوه‌ی کارکرد بخاری خودرو، راهکارهایی برای نگهداری بهتر از آن، دلایلی که ممکن است بخاری گرمای موردنظر را تولید نکند و دیگر مطالب مربوط به بخاری خودرو را موردبررسی قرار می‌دهیم؛ اما برای شروع باید بدانیم که بخاری ماشین چگونه کار می‌کند؟ بخاری خودرو چگونه کار میکند؟ گرمای موتور چگونه تولید می شود؟
همان‌طور که در ابتدا گفتیم گرمای بخاری خودرو از موتور تأمین می‌شود و به‌طور دقیق‌تر آب موتور این گرما را فراهم می‌کند. هیچ انرژی اضافه‌ای برای انجام کار بخاری و گرم کردن اتاق نیاز نیست و به همین دلیل است که خودروهای قدیمی مانند پیکان هم علیرغم فقدان کولر، به بخاری مجهز بودند. می‌دانید مایعی در موتور جریان دارد که یکی از وظایف آن عمل کردن به‌عنوان خنک‌کننده‌ی موتور است.این مایع آب موتور نام دارد و گرمای موتور را به خود جذب می‌کند. این مایع پیوسته در حال گردش است و رادیاتور خودرو هم در مسیر عبوری آن قرار دارد. وجود این آب باعث داغ شدن دیواره‌های رادیاتور می‌شود.

گرمای بخاری چگونه منتقل می شود؟

تا این جای کار دیدید که هیچ انرژی اضافه‌ای صرف نمی‌شود؛ اما باد گرمی که وارد اتاق می‌شود توسط دمنده‌ای تولید می‌شود که انرژی خود را از باتری خودرو تأمین می‌کند. پس از داغ شدن دیواره‌ی رادیاتور و یا به عبارتی بالا رفتن آمپر دمای آب، شما می‌توانید با روشن کردن این دمنده که کنترل آن در اختیار شماست و تنظیم قدرت باد ورودی، هوای گرم را وارد اتاق خودروی خود کنید.

چه زمانی طول می‌کشد تا بخاری داخل خودرو را گرم کند؟

بسته به عوامل مختلف، مدت‌زمانی که لازم است تا هوای واردشده از طریق دریچه‌ها گرم شود متفاوت است. اولین عامل در گرم شدن هوای ورودی بخاری خودرو گرم بودن آب موتور است. اگر آب موتور گرم نشود، هرچقدر هم ‌جنس رادیاتور رسانای حرارت و گرما باشد فایده‌ای ندارد. اول‌ازهمه باید گرمایی وجود داشته باشد که بتواند وارد اتاق شود. خودروهای قدیمی‌تر که کاربراتوری بودند نزدیک به 15 دقیقه زمان لازم داشتند تا به دمای مطلوب برای استفاده از بخاری برسند، این زمان در خودروهای انژکتوری امروز به حوالی 3 دقیقه کاهش پیداکرده است.

راهکاری برای بهبود بخاری خودرو

یکی دیگر از عوامل مؤثر در زمان گرم شدن بخاری خودرو جنس بدنه‌ی رادیاتور است. در خودروهای قدیمی رادیاتور را از جنس مس و برنج می‌ساختند که رسانای ایدئالی برای گرما نبودند؛ اما در خودروهای جدید این جنس به آلومینیوم تغییریافته که نسبت به برنج و مس رسانای بسیار بهتری برای گرما محسوب می‌شود.

چرا بخاری خودرو باد گرم نمی دهد؟

حالا که می‌دانیم بخاری ماشین چگونه کار میکند ، این سؤال به ذهن می‌رسد که چرا در برخی موارد بخاری ماشین به شکل درستی کار نمی‌کند.

در ابتدا بگوییم که اگر بخاری ماشین شما به‌درستی کار نمی‌کند آن را پشت گوش نیندازید و سریعاً به آن رسیدگی کنید. جدا از سرد ماندن خودرو در صورت فقدان سیستم گرمایش و بخار کردن شیشه‌ها، خرابی سیستم گرمایش و بخاری می‌تواند نشانه‌ای از مشکلی بزرگ‌تر باشد و باعث بروز مشکلات دیگری شود.

عیب های رایج بخاری خودرو

یکی از ساده‌ترین دلایلی که باعث خرابی بخاری خودرو می‌شود تنظیم نبودن درجه‌ی حرارت درون اتاق خودرو است. همان درجه‌ای که باید به‌صورت دستی آن را از رنگ آبی به رنگ قرمز تغییر دهید. البته در برخی خودروهای جدید این تنظیم درجه به‌صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

تاثیر عملکرد ترموستات روی بخاری خودرو

از دیگر دلایل رایج خرابی بخاری خودرو، درست کار نکردن ترموستات است. ترموستات وظیفه‌ی تغییر مسیر آب موتور و خنک نگاه‌داشتن آن را بر عهده دارد. وقتی دمای آب موتور بیش‌ازحد زیاد شود ترموستات که قطعه‌ای مکانیکی است باز می‌شود و آب را به گردش درمی‌آورد تا دمای آن را کنترل کند. وقتی ترموستات دائم باز باشد، آب هم دائم در گردش است و فرصت گرم شدن در موتور را پیدا نمی‌کند؛ بنابراین آبی که به رادیاتور وارد می‌شود دمای لازم برای داغ کردن دیواره‌های آن را ندارد. مسلماً وقتی بدنه‌ی رادیاتور داغ نباشد خبری از باد گرم بخاری هم نخواهد بود.
دلیل دیگری که ممکن است وجود داشته باشد کم بودن سطح مایع گردشی در موتور است. اگر میزان آب موتور از حد مشخصی کم‌تر باشد، مقدار آبی که وارد رادیاتور می‌شود به‌قدری نیست که بتواند آن‌ را پر کند و باعث افزایش دمایش شود.
همچنین مشکل می‌تواند از خرابی فن یا دمنده‌ی هوا به داخل اتاق باشد، ممکن است همه‌چیز به‌درستی کار کند اما قدرت هوای ورودی از طریق دریچه‌ها به اتاق کم باشد.

آخرین مشکلی که ممکن است وجود داشته باشد مربوط به جرم‌گرفتگی رادیاتور و مسیر گردش آب است. اگر شیلنگ‌های ورودی به رادیاتور گرفته یا مسدود باشند، آب به‌خوبی گردش پیدا نمی‌کند و گردش پیدا نکردن آب آغاز مشکلات دیگری مثل گرم نبودن بخاری است.

راه‌های بهبود عملکرد بخاری خودرو ؟

چند نکته برای بهبود عملکرد بخاری خودروی شما وجود دارد که باهم به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

حالا که متوجه شدید چرا بخاری ماشین درست کار نمیکند ، باید مواظب باشید تا مسائلی که منجر به بروز آن مشکلات می‌شوند را برطرف کنید. باید از سلامت ترموستات خود مطمئن شوید، درجه‌ی حرارت را به‌درستی تنظیم کنید، میزان آب موتور موجود در خودرو را قبل از آغاز به حرکت چک کنید، از باز بودن مسیر گردش آب و سلامت فن یا دمنده‌ هم اطمینان داشته باشید.

از نکات دیگری که برای بهبود عملکرد بخاری خودرو باید به آن‌ها اشاره کرد:

برای گرم شدن خودرو زیاد ثابت نمانید و اجازه دهید خودرو و باد بخاری در حین حرکت گرم شوند.
اگر تعداد افراد حاضر در خودرو زیاد است، هم‌زمان با استفاده از بخاری مقدری شیشه را پایین دهید تا هوای تازه در گردش باشد.
دکمه‌ی AC فقط مربوط به فصول گرم و استفاده از کولر نیست، استفاده از AC منجر به تهویه‌ی هوای ورودی به خودرو می‌شود.
برای این‌که وقتی سرصبح وارد ماشینتان می‌شوید، زیاد منتظر گرم شدن بخاری خودرو نمانید، بهتر است شب قبل پیش از خاموش کردن خودرو هوای واردشده توسط فن به داخل اتاق را ببندید، همچنین توصیه می‌شود که درجه‌ی تنظیم حرارت را روی قسمت آبی بگذارید. به‌این‌ترتیب تا حدی مانع هدر رفتن دمای موتور می‌شوید و این امر کمک می‌کند که در روز بعد بخاری زودتر گرم شود.

شماره های تماس :

مدیران خودرو

031-36242424

سایپا

031-36286000

پارس خودرو

031-36251360

آدرس :

فروش مدیران خودرو شعبه 1 , سایپا , پارس خودرو :
اصفهان ، خیابان حکیم نظامی حدفاصل پل فلزی و چهارراه حکیم نظامی

فروش مدیران خودرو شعبه 2 :
ابتدای جاده شیراز، مقابل اداره شماره گذاری،خیابان شهید مدنی

خدمات پس از فروش سایپا , پارس خودرو :
اصفهان ، خیابان حکیم نظامی حدفاصل پل فلزی و چهارراه حکیم نظامی

خدمات پس از فروش مدیران خودرو :
اصفهان، ابتدای جاده شیراز، مقابل اداره شماره گذاری،خیابان شهید مدنی