چری آریزو۶؛ خیز بلند چری!

همان‌طور که کراس‌اورهای چری با نام تیگو فروخته می‌شوند، سدان‌های چری نیز با نام آریزو به بازار جهانی عرضه می‌شوند. اولین عضو خانواده آریزو، مدل آریزو۷ بود که اواسط سال ۲۰۱۳ به بازار چین آمد. بعد از آن آریزو۳ در سال ۲۰۱۵ به خیابان‌های چین رفت؛ خودرویی که در کلاس سدان‌های کوچک است. چری آریزو۵ سومین عضوی بود که در سال ۲۰۱۶ به این خانواده ملحق شد. اما در شرایطی که به نظر نمی‌رسید عرضه مدلی بین آریزو ۵ و آریزو ۷ چندان منطقی باشد (به همان دلیلی که آریزو ۴ نداریم!)، ناگهان چری غافلگیرمان کرد و در نمایشگاه خودرو پکن ۲۰۱۸ از خودرویی به ‌نام آریزو پرده برداشت؛ خودرویی که حالا با نام آریزو ۶ در کشورمان شناخته می‌شود. در ادامه با سرزمین خودرو نیلی همراه باشید تا به بررسی خودرو آریزو۶؛ لوکس ترین سدان چینی بازار بپردازیم.

چری آریزو۶؛ خیز بلند چری!

آشنایی بیشتر با لوکس ترین سدان چینی بازار

همه ما با کمپانی چری آشنایی داریم؛ شرکت خودروسازی چری سابقه چندین ساله در زمینه طراحی و تولید خودرو دارد و در حال حاضر یکی از مهم ترین شرکت های خودروسازی در چین به شمار می آید. چری اتومبیل با دو خودروی ۱۱۰ و با برند تجاری MVM شرکت مدیران خودرو به بازارهای ایران قدم نهاد.

تقریبا از سال ۲۰۱۳ بود که کمپانی چری با به کارگیری طراحان به نام و بزرگ صنعت خودرو همچون طراحان ارشد فورد و پورشه گام بلندی را در جهت تولید و عرضه خودروهای لوکس به بازار جهانی برداشت.

همکاری با برند های بزرگ در زمینه تامین قطعات و نیرو محرکه همچون boosh, MAGNA , HONYWELL گواه دیگری بر این ادعاست. آشنایی بیشتر با چری آریزو۶؛ لوکس ترین سدان چینی بازاردر ادامه ی این مقاله قصد داریم به بررسی بیشتر در مورد چری آریزو۶ بپردازیم.

سرزمین خودرو نیلی-nilicars-چری آریزو6؛ خیز بلند چری!

معرفی خودرو چری آریزو۶

خودرو چری آریزو۶؛ سدان خوش خط و خالی که لقب لوکس ترین سدان چینی بازار را یدک می کشد حاصل همکاری و نبوغ مهندسان چری با شرکت های مطرح دنیاست. پلتفرم خودرو آریزو۶، پلتفرم M1X است که حاصل همکاری با شرکت جگوار لندرور می باشد از این رو پویایی در طراحی و ضریب بالای ایمنی خودرو به خوبی در خودرو آریزو۶ قابل رویت است. همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم سال ۲۰۱۸ بود که کمپانی چری خودرو آریزو۶ یا آریزوGX  را در نمایشگاه پکن معرفی کرد. چری آریزو۶ را تقریبا می توان نسخه ارتقاء یافته برادر کوچکتر خود یعنی آریزو۵ دانست. بررسی طراحی ظاهری چری آریزو۶ نقطه قوت آریزو۶ را می توان طراحی زیبا و پویای آن دانست که با تلفیق استادانه خطوط کروم به اوج خود می رسد که هنوزم چند سال بعد از طراحی و عرضه آن تازگی دارد.قابل ذکر است که خودرو چری آریزو۶ در زمان خودش ازآخرین زبان طرای کمپانی چری پیروی میکرد. طراحی جلو پنجره در این خودرو طبق گفته طراحان چری طرح X است که جلوه زیبایی را به آن بخشیده. جلو پنجره با پس زمینه مشکی همراه با خط صاف کرومی مزین به لوگوی چری فرم تو رفته ای را به جلو پنجره بخشیده و از نیم رخ فرم دماغه دار دارد و جلوه تهاجمی به خودرو داده است؛ چیزی که بیشتر در خودرو تیگو۷ شاهد آن بودیم که نشان دهنده اصالت در طراحی چری است. با دیدن خودرو چری آریزو۶ بیشتر از هر چیز المان های طراحی شرق آسیا در ذهن تداعی می شود. چراغ های خودرو آریزو۶ چراغ های کشیده و زیبایی هستند که امروزه پایه ثابت خودروهای لوکس است. در کناره های خودرو خطوط موازی و بلندی دیده می شود که یکی از آن ها از گلگیر جلو شروع و در مسیر دستگیره های در ادامه یافته و تا عقب خودرو کشیده شده و در انتها با درب صندوق عقب تلفیق شده و حس کشیدگی خودرو بیشتر از اندازه واقعی آن را به بیننده القا می کند. همانند چیزی که در قسمت کاپوت هم دیده می شود و فرم عضلانی را به درب موتور داده است. در قسمت کناره های خودرو تلفیق این طراحی با رینگ های ۱۷ اینچی به اوج هماهنگی خود می رسد. در قسمت پشت خودرو به خوبی تضاد در طراحی خودرو قابل لمس بوده و فرم گرد درب صندوق عقب در تضاد با چراغ های برجسته و از بدنه بیرون زده است. دوباره مانند جلوی خودرو خط کرومی مزین به برندهای چری صندوق عقب را به دو قسمت تقسیم کرده و تو رفتگی را ایجاد کرده و از این رو فرم جذابی به خودرو بخشیده است. در کل هیچ عیب خاصی را نمی توان روی طراحی آریزو۶ گذاشت و به جرات می توان گفت دقیقا همان چیزی است که باید باشد!
سرزمین خودرو نیلی-nilicars-چری آریزو6؛ خیز بلند چری!

بررسی طراحی داخلی و امکانات خودرو چری آریزو۶

بررسی کابین خودرو هنگام سوار شده به خودرو اولین چیزی که جلب توجه می کند دریچه هوای یکپارچه و نرم چرمی داشبورد است که به نوعی الهام گرفت از سبک خودروهای آلمانی است. ارگونومی کابین مناسب بوده و شیب ملایم مانیتور به سمت راننده سهولت کار با آن را برای راننده خودرو به همراه دارد. کلیدهای زیر مانیتورکه به فرم آن ها پیانویی گفته می شود همراه با لبه های آلومینیومی نشان دهنده ماندگاری و کیفیت جهت استفاده طولانی مدت است.بررسی سیستم تهویه مطبوع سیستم تهویه مطبوع خودرو لمسی می باشد و از کیفیت تاچ قابل قبولی برخوردار است که شاید بتوان این سبک طراحی را الهام گرفته از محصولات رنج روور دانست. کنسول پیانویی خودرو مزین به رنگ مشکی پیانویی به همراه خطوط استیل است و دکمه هایی در دو طرف دسته دنده وجود دارد که ساده و در عین حال کارآمد می باشند.

کیلومتر خودرو را می توان تلفیق سنت با مدرنیته دانست. وجود دورشمارهای آنالوگ که اصالت رانندگی را به همراه دارند در کنار نمایشگر بین آنها حس جالبی را به همراه دارد.

جای خالی فرمان D شکل در خودرویی با این امکانات بیشتر و بیشتر از محصولات گذشته حس می شود. در کنار مانیتور خودرو فضای خالی دیده می شود که می توانست یک ساعت آنالوگ قرار گیرد تا تکمیل کننده حس لوکس بودن باشد.

صندلی های خودرو دارای ارگونومی مناسب هستند که در کنار چرم با کیفت قابل قبول و دوخت Diamondcut، نمره قبولی را می گیرند.

فضای داخلی خودرو برای سرنشینان عقب بسیار خوب و به لطف طول دو محور خودرو فضای پای مناسبی هم در اختیار سرنشینان عقب گذاشته شده است؛ ولی شاید به دلیل شیب ستون های جلو فضای سر خیلی کافی به نظر نیاید.

از آپشن های آریزو۶ می توان به فرمان کمکی برقی، شش کیسه هوای ۱۰ نقطه ای، ترمز پارک برقی، اتوهلد، سیستم کنترل پایداری و ضد هرزگردی، دو حالت رانندگی، صندلی های جلو مجهز به گرمکن، دریچه تهویه برای سرنشینان عقب، سیستم تهویه لمسی، تریم چرمی، دوربین ۳۶۰ درجه، کیلس، صندلی برقی راننده، سنسور نور و باران، چراغ روز، نمایشگر ۹ اینچی، ساب ووفر و ۴ بلندگو، آیینه های جانبی مجهز به گرمکن و … اشاره کرد.

بررسی مشخصات فنی، عملکرد و ایمنی در خودرو آریزو۶

 آریزو۶ از یک پیشرانه ۱.۵ لیتری به همراه سیستم انتقال قدرت ۹ سرعته CVT بهره مند است که قدرت را به چرخ های جلو منتقل می کند.

پیشرانه مذکور توان ۱۴۷ اسب بخار و ۲۱۰ نیوتن بر متر را در اختیار راننده قرار می دهد؛ که به لطف گیربکس هوشمند و با کیفیت آن شتاب اولیه خوبی را با توجه به قدرت موتور و وزن خودرو به ارمغان می آورد و تنها ۹.۳۹ ثانیه زمان نیاز است تا آریزو۶ از حالت سکون به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند.

البته نقش پیشرانه توربوشارژ با بوست بالا و کیفیت مناسب را در این عملکرد قابل قبول نمی توان نادیده گرفت. چرا که این پیشرانه گشتاور بالا در دور موتورهای پایین در اختیار راننده قرار می دهد.

هندلینگ خودرو به لطف سیستم پایداری آخرین نسل شرکت BOOSH قابل قبول بوده و حس اطمینان را به همراه دارد.

فرمان کمکی برقی علاوه بر سهولت در رانندگی در شهر، به خوبی در سرعت های بالاواکنش نشان داده و سفت می شود و اختلالی در هندلینگ خودرو ایجاد نمی کند.

بررسی ایمنی خودرو چری آریزو۶

در رابطه با موضوع ایمنی خودرو می توان گفت آریزو۶ در جایگاه خیلی خوبی نسبت به رقبای خود قرار دارد.

شش ایربگ ۱۰ نقطه ای و گرفتن پنج ستاره ایمنی از سازمان C-ncap  نشان دهنده ایمنی خوب و قابل قبول خودرو آریزو۶ است.

جمع بندی

و اما سخن آخر…

در شرایط آشفته ی بازار خودروی ایران که اغلب خودروهای چند سال پیش با قیمت های میلیاردی معامله می شوند و بعد از گذشت چند سال از عمر آن ها به طبع هنوز دارای نرخ های بالایی برای خریداران است؛ می توان آریزو۶ را تنها گزینه به عنوان سدان صفر کیلومتر در کشور دانست.