• سایپا 36286000-031| پارس خودرو 36251360-031| مدیران خودرو 36242424-031

کروز کنترل چیست و چگونه کار می کند؟

کروز کنترل چیست و چگونه کار می کند؟

کروز کنترل چیست و چگونه کار می کند؟ 850 410 nilicars
در بسیاری از خودروهای مدرن، آپشنی اضافه شده است که به Cruise Control یا سیستم کنترل سرعت یا سیستم ناوبری اتوماتیک معروف است. در این تکنولوژی، راننده سرعت دلخواه خود را به سیستم تعریف کرده و سپس کروز کنترل وظیفه ثابت نگه داشتن سرعت خودرو در شرایط مختلف (مانند سربالایی و سراشیبی) را به عهده میگیرد. استفاده از این سیستم، باعث می شود که از خستگی های ناشی از رانندگی در یک مسیر مستقیم و طولانی تا حد زیادی کاسته شود

فعال کردن کروز کنترل:

روی فرمان خودرو یا روی اهرم های کنار فرمان، باید دکمه ای وجود داشته باشد که توسط آن کروز کنترل فعال می شود. این دکمه معمولا با On/Off یا Cruise مشخص شده است. برای فعال سازی کروز کنترل در ابتدا این دکمه را فشار دهید. سپس شروع به رانندگی کنید تا به سرعت مورد نظر خود (مثلا 65 کیلومتر در ساعت) برسید.سپس دکمه ی Set  را فشرده و از آن پس سیستم کروز کنترل به صورت اتوماتیک سرعت وسیله نقلیه را در مقدار تعریف شده ثابت نگه می دارد..

در بیشتر مدل ها می توان توسط دکمه های نصب شده ویژه ای، سرعت تنظیم شده را افزایش یا کاهش داد.

در خودروهای دنده دستی با فشار دادن کلاچ و در خودروهایی با دنده اتوماتیک با فشردن اهرم ترمز می توان کروز کنترل را از مدار خارج نمود.

همچنین دکمه ای با عنوان Resume در این سیستم تعبیه شده که توسط آن می توان تنظیمانت قبلی را بازیابی نمود. این امکان زمانی کاربرد دارد که به هر دلیلی سیستم کروز کنترل را به صورت موقت از مدار خارج کرده اید و اکنون تصمیم دارید با همان تنظیمات قبلی مجددا سیستم را فعال کنید

بعضی از انواع کروز کنترل هوشمند که بر خودروهای گران قیمت تر نصب می شوند، مجهز به سنسورهای تشخیص موانع هستند. در این مدل ها سرعت خودرو متناسب با فاصله از موانع جلویی تنظیم شده و در صورتی که سرعت خودرو با توجه به شرایط خطرآفرین باشد، به صورت اتوماتیک سیستم با کاهش سرعت مانع از برخورد با خودروی جلویی می شود. در صورت برطرف شدن امکان برخورد، سیستم هوشمند مجددا به حالت قبل باز می گردد.

کروز کنترل به صورت کلی برای مسیرهای کم ترافیک و مستقیم جاده ای طراحی شده و استفاده از آن در معابر شهری منطقی نیست.

در صورت بروز هرگونه خطا در سیستم کروز کنترل از فعال کردن آن خودداری کرده و جهت تشخیص و رفع عیب به تعمیرگاه­های مجاز مراجعه کنید.

شماره های تماس :

مدیران خودرو

031-36242424

سایپا

031-36286000

پارس خودرو

031-36251360

آدرس :

فروش مدیران خودرو شعبه 1 , سایپا , پارس خودرو :
اصفهان ، خیابان حکیم نظامی حدفاصل پل فلزی و چهارراه حکیم نظامی

فروش مدیران خودرو شعبه 2 :
ابتدای جاده شیراز، مقابل اداره شماره گذاری،خیابان شهید مدنی

خدمات پس از فروش سایپا , پارس خودرو :
اصفهان ، خیابان حکیم نظامی حدفاصل پل فلزی و چهارراه حکیم نظامی

خدمات پس از فروش مدیران خودرو :
اصفهان، ابتدای جاده شیراز، مقابل اداره شماره گذاری،خیابان شهید مدنی