• سایپا 36286000-031| پارس خودرو 36251360-031| مدیران خودرو 36242424-031

کیا سراتو وارداتی یا نمونه ی مونتاژ داخل؟

کیا سراتو وارداتی یا نمونه ی مونتاژ داخل؟

کیا سراتو وارداتی یا نمونه ی مونتاژ داخل؟ 1200 828 nilicars

تصمیمی منطقی در مقابل اقدامی احساسی

اگرچه در مقاله های دیگر مکرر نوشته ایم، اما به نظر می رسد هر چقدر روی این مساله تاکید کنیم، بازهم کم است؛ لطفا توجه داشته باشید، وقتی درباره ی خودرو صحبت می کنیم، شرایط فعلی، واقعی و امروزی کشور را در نظر می گیریم، در غیر اینصورت ما هم مثل شما می دانیم فلان خودرو در کدامین سال در کجای دنیا تولیدش متوقف شده و بهمان قطعه چه مشکلاتی دارد. اما کار ما این است که شرایط بازار ایران را بسنجیم، میزان هزینه ای که قرار است صرف شود را مشخص کنیم و در این شرایط، بهترین گزینه ی ممکن را معرفی کنیم.

با این مقدمه، سراغ بررسی کیا سراتو، نسخه ی تماما وارداتی می رویم و در طرف دیگر، محصول همین شرکت، در خط تولید سایپا را مورد بحث قرار می دهیم. در صورتی که خیلی خلاصه و سر راست تفاوت های اساسی دو نمونه را می خواهید باید بگوییم، رینگ های مونتاژ داخل شانزده اینچی هستند، دی لایت و سیستم کنترل پایداری(ESP) حذف شده اند، کیفیت ادوات داخلی کمی ضعیف تر است، ترمزهای عقب هم به جای دیسک، کاسه ای هستند، همین. یعنی گیبرکس، زیرکاپوت، فرمان و همه ی مشخصات فنی دیگر، تقریبا هم رده هستند.

مقدمه، بیان حرف آخر در همین ابتدای کار

ما ابایی از ابراز این موضوع نداریم که اعلام کنیم، گزینه ی مورد نظر ما برای خرید، نمونه ی مونتاژ داخل است. علت این ابراز این است که تفاوت قیمت دو نمونه، نه در ارائه ی کیفیت، بلکه در کمیت آپشن های غیرضروری و البته مبلغ پرداختی در گمرک است. در برابر موضع اکثریت قریب به اتفاق منتقدان، که قدیمی بودن سراتوی داخلی (سراتو مونتاژ سایپا نسل دو است) را مورد اشاره قرار می دهند باید بگوییم، اگر توقف خط تولید خودرو دربازارهای بین المللی ملاک سرکوب یک نمونه باشد، باید تمام صنعت خودروسازی ایران را تعطیل کرد. البته که این مساله یک ضعف است، اما بار دیگر (برای دومین بار در این مقاله و چندمین بار در مجموع مقالات) تکرار می کنیم، لطفا به این مساله توجه داشته باشید، ما در ایران زندگی می کنیم و شرایط همین است. در همین اوضاع، اگر بهترین گزینه ی کیفی و اقتصادی ترین انتخاب را می خواهید، پاسخ سراتو مونتاژ داخل است.

در بندهای زیر توضیح داده ایم چرا چنین نظری داریم.

سواری بهتر در کابین

قبل از این، در بالا اشاره کردیم که رینگ ها در نمونه ی مونتاژ داخل کوچک شده اند. این تصمیم کارشناسی بوده و به نوعی اتومبیل را برای دست و پنجه نرم کردن با شرایط سخت خیابان های ما آماده کرده. به واقع، با کوچک شدن رینگ، جان لاستیک قطور تر انتخاب شده و برای سرنشینان به خوبی ملموس است که این نمونه نسبت به مدل های وارداتی اصطلاحا نرم تر هستند.

کاری ندارد، کافی است یک نمونه ی مونتاژ داخل را در کنار سراتو وارداتی امتحان کنید تا به این مساله پی ببرید.

اما ضعف ادوات داخلی مطلبی نیست که بخواهیم منکر آن شویم. بله، نسبت به نسخه های واردتی، سراتو سایپا، داشبورد، قطعات، کلیدها و حتی صندلی های بی کیفیت تری دارد، اما یک سوال پیش می آید، وقتی قرار است تا صد میلیون هزینه کنید، دوست دارید این مبلغ را در ازای کیفیت موتور، عملکرد گیربکس، حساسیت فرمان، ایمنی بدنه و این ویژگی های بپردازید یا نقش و نگار آپشن و گرم کنندگی و سردکنندگی صندلی؟

در واقع سایپا سر یک دوراهی قرار داشته. یا اینکه کیفیت و عملکرد را کاهش دهد، با اینکه سراغ آپشن ها برود، انتخاب آن ها به نظر عاقلانه بوده است.

شتاب، قدرت موتور و گیبرکس محشر

گیربکس سراتوهای مونتاژ داخل، شش سرعته است و موتوری که بدنه را به حرکت در می آورد صد و پنجاه و شش اسب بخار قدرت تولید می کند. اما اگر نسخه های وارداتی را زیر ذره بین قرار داده باشید، متوجه خواهید شد که آن ها معمولا چهار سرعته هستند و این مساله هم جای بحث دارد.

عملکرد سایپا در این تغییر هم هوشمندانه بوده است. جایی نوشته بود، خاورمیانه ای ها (ما و اعراب) عاشق دنده کشی و سواری گرفتن از خودروهای شهری، به شیوه ی مسابقه ای هستند! اگر بخواهیم خودمانی بحث کنیم این امر خیلی هم بی جا گفته نشده (واقعا شتاب و حساسیت گیربکس اتومات برای شما خوشایند نیست؟ یا زوزه ی اگزوز وقتی که معکوس کشیده می شود؟) و سایپا با اطلاع از این امر تیز ترین سراتو را برای مونتاژ انتخاب کرده. بدنه ی سبک، موتور قدرتمند و گیربکس هوشمند گزینه هایی است که با خرید سراتو مونتاژ داخل در اختیار شما قرار می گیرد.

ظاهر یکسان و فضای داخلی خانوادگی

بعضی اوقات نقدهایی نوشته می شود که آدم را به فکر فرو می برد. مثلا اینکه کیفیت رنگ سراتو داخلی کیفیت پراید است، یا اینکه قطعات داخل بوی پراید می دهد. این یکی اگر ذره ای هم صادق باشد، گناه سایپا نیست، بلکه باید یقه ی کیا را گرفت که چرا هم پراید تولید کرده هم سراتو. در واقع این انتقاد اگر وجود داشته باشد، به طور کل به کیا وارد است و در بحث سراتو داخلی و وارداتی محلی از اعراب ندارد. مطلبی که می توان با اطمینان رویش صحه گذاشت این است که خط تولید و مونتاژ سراتو سایپا تماما وارداتی است و همان کاری که در کره انجام می شده، حالا در ایران ادامه می یابد.

اما اگر واقعا می خواهید عیار فضای داخلی و کیفیت ظاهری سراتو را محک بزنید، نیاز است یک نمونه مزدا تری (که الحق یکی از قدرتمند ترین خودروهای بازار داخل است) را کنار سراتو قرار دهید و در برای چند دقیقه در صندلی عقب هر دو خودرو بنشینید. نتیجه ی کار را خود گویای همه چیز خواهد بود.

سخن نهایی

نظر ما متمایل به کیا سراتو تولید داخل است. توجه داشته باشید که تفاوت قیمت دو نمونه مربوط به عوارض گمرک و کیفیت آپشن و ادوات داخلی است، اگر آن جنبه از خودرو برای شما اهمیت دارد که هیچ، اما اگر به دنبال در اختیار گرفتن کیفیت و ایمنی یکسان و انتخاب اقتصادی هستید، با اطمینان نظر ما ارجحیت خواهد داشت. خوشحال می شویم در صورتی که سوالات شما رنگ و بوی فنی تری دارد، به طور مستقیم باهم مکالمه داشته باشیم و کار را تخصصی تر پیش ببریم.

شماره های تماس :

مدیران خودرو

031-36242424

سایپا

031-36286000

پارس خودرو

031-36251360

آدرس :

فروش مدیران خودرو شعبه 1 , سایپا , پارس خودرو :
اصفهان ، خیابان حکیم نظامی حدفاصل پل فلزی و چهارراه حکیم نظامی

فروش مدیران خودرو شعبه 2 :
ابتدای جاده شیراز، مقابل اداره شماره گذاری،خیابان شهید مدنی

خدمات پس از فروش سایپا , پارس خودرو :
اصفهان ، خیابان حکیم نظامی حدفاصل پل فلزی و چهارراه حکیم نظامی

خدمات پس از فروش مدیران خودرو :
اصفهان، ابتدای جاده شیراز، مقابل اداره شماره گذاری،خیابان شهید مدنی